Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Sončenje in kožni rak

Mag. Metka Adamič dr. med.
25. 10. 2004 10.22
0

Stara sem 31 let in me zanima, ali grem lahko v solarij, ceprav imam krčne zile. V Januarju grem tudi na operacijo le teh. Zanima me tudi, kaksen riziko predstavlja solarij glede kožnega raka.

Vprašanje
Stara sem 31 let in me zanima, ali grem lahko v solarij, ceprav imam krčne zile. V Januarju grem tudi na operacijo le teh. Zanima me tudi, kaksen riziko predstavlja solarij glede kožnega raka.
Odgovor
Spoštovani, ljudem s krčnimi žilami odsvetujemo kakršnokoli izpostavljanje ultravijoličnim žarkom. Združenje slovenskih dermatologov že več let svari ljudi pred nevarnostjo sončenja oziroma izpostavljanja ultravijoličnim žarkom. Dokazano je, da so ultravijolični žarki škodljivi za kožo. V zadnjih 30 letih opažamo tudi v naši republiki strmo naraščanje pojavljanja kožnega raka (bazocelularnega karcinoma, ploščatoceličnega karcinoma, malignega melanoma). Uporabniki solarijev imajo dokazano večje tveganje za nastanek kožnega raka. Posamezniki, ki se izpostavljajo UV žarkom v solarijih, so namerno ali po pomoti zavajani v prepričanju, da gre za varno pridobivanje ogorelosti. Vse oblike ultravijoličnih žarkov, vključujoč UVA žarke, ki jih v največji meri proizvajajo solariji, dokazano prispevajo k nastanku kožnega raka in povzročajo prezgodnje staranje kože. Vplivajo tudi na razvoj določenih kožnih obolenj oziroma sprožijo ali poslabšajo nekatere kožne in sistemske bolezni. Glede razvoja kožnega raka so nedvomno najbolj ogroženi svetlopolti ljudje. Mednje sodi večina prebivalcev naše države. Žal se mladi ljudje zaradi pomanjkanja informiranosti in obenem zavajajočih propagand izdelovalcev solarijev velikokrat ne zavedajo nevarnosti izpostavljanja UV žarkom, saj poškodbe niso vidne takoj. Mnenje dermatologov, glede izpostavljanja ultravijoličnim žarkom je enotno, najsi bo vir UV svetlobe naraven ali umeten - v solarijih. Skupina ameriških raziskovalcev je v reviji Journal of the National Cancer Institute (J Nat Cancer Inst 2002; 94: 224-6) poročala o povečanem tveganju za razvoj bazalnoceličnega in ploščatoceličnega kožnega raka pri ljudeh, ki se izpostavljajo umetnim izvorom ultravijolične svetlobe. Ugotovili so, da je bila kakršna koli uporaba solarijev povezana z 2,5-krat večjim tveganjem za nastanek bazalnoceličnega in 1,5-krat večjim tveganjem za nastanek ploščatoceličnega raka. Tveganje je bilo večje pri preiskovancih, ki so bili ob začetku sončenja v solarijih mlajši, in se je za vsako desetletje povečalo za 20 % pri bazalnoceličnemu oziroma za 10 % pri ploščatoceličnemu karcinomu. Drugi dejavniki, kot so naravno sončenje, izpostavljenost soncu in sončne opekline v preteklosti, niso bili povezani z večjo možnostjo nastanka kožnega raka. Avtorji zaključujejo, da uporaba solarijev, ki je čedalje pogostejša, najverjetneje prispeva k nastanku obeh omenjenih vrst kožnega raka. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662