Splav

Darija Strah dr. med.

Spoštovani, zanima me, kaksne so poskodbe maternice po splavu, ali lahko pride tudi do kasnejsih komplikacij, ko je preteklo ze nekaj let od splava. Ali obstaja kaksna nevarnost, če ženska ponovno za...

Vprašanje
Spoštovani, zanima me, kaksne so poskodbe maternice po splavu, ali lahko pride tudi do kasnejsih komplikacij, ko je preteklo ze nekaj let od splava. Ali obstaja kaksna nevarnost, če ženska ponovno zanosi, kaksna in kolikšna je verjetnost, da zaradi splava ženska ne more več zanositi? Hvala za odgovor in lep dan
Odgovor
Splav oziroma umetna prekinitev nosečnosti je pri nas uzakonjena ( 55. člen Ustave Republike Slovenije) in tako ima vsaka opravilno sposobna ženska do 10. tedna nosečnosti pravico zahtevati ta poseg. Večinoma ga opravimo v bolnici in temu primerno pričakujemo malo stranskih učinkov oziroma zapletov v primerjavi s kriminalno opravljenimi posegi. Vseeno so možni redki zapleti, ki so odvisni od višine nosečnosti, v kateri opravimo prekinitev. Pojavljajo se v 1 do 2 , odstotkih. Delimo jih na zgodnje zaplete kot so poškodbe materničnega vratu ali maternice same, krvavitve in zaplete pri anesteziji, ki je potrebna za sam poseg, ter kasne zaplete, ki so krvavitev zaradi nepopolno izpraznjenje maternične votline, vnetja maternice, tromboflebitis ali hematometra. Kasni zapleti so znotrajmaternične zarastline, slabost materničnega vratu ali RH D izosenzibilizaicja in se pojavijo približno nekaj mesecev po posegu . Raziskave kažejo, da enkratna umetna prekinitev nosečnosti brez zapletov ne zmanjšuje možnosti zanositve. Če je poseg opravljen v prvi tretjini nosečnosti, ne vpliva na večjo možnost prezgodnjega poroda. Vseeno svetujem varno kontracepcijo, saj psihično lahko ženska trpi precej časa,verjetno pa posega nikoli ne pozabi.
Darija Strah, dr. med.
Preberi še
Darija Strah, dr. med.