Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Stara46 let, zvišan TSH, motnje srčnega ritma

Prim. Jurij Šubic dr. med.
09. 08. 2010 11.12
0

Ščitnica Pozdravljeni! Stara sem 46 let. Pri kardiološkem pregledu, ki sem ga opravila konec julija, me je zdravnik znova opozoril na zvišane vrednosti TSH. Prvič sem obiskala tireologa leta 2002. Po...

Vprašanje
Ščitnica Pozdravljeni! Stara sem 46 let. Pri kardiološkem pregledu, ki sem ga opravila konec julija, me je zdravnik znova opozoril na zvišane vrednosti TSH. Prvič sem obiskala tireologa leta 2002. Postavil je diagnozo latentna hipotiroza in naročil, da se ščitnične vrednosti kontrolirajo 1x letno. Osebna zdravnica mi je hormone do zdaj preverila le 1x. Ker so bili na zg. meji normalnega je mnenja, da so te preiskave nepotrebne. S- TSH ( orien.vred: 0.470 - 4.640 mlU/L) sem imela leta 2004 5,39, julija letos pa 4.841. T3 je bil normalen, T4 pa 9.16( 9.13 - 23.80). Pri zadnjem pregledu sem imela prvič povišane vrednosti holesterola - 6.78 ( 4.0 - 5.7) in trigliceride 1.95 ( o.60 - 1.70). Pri vseh prejšnjih pregledih sem imela oboje na spodnji meji ali celo malo pod njo. Vse do tokratnega pregleda sem imela težave s prenizkim pritiskom /najvišji do 100 / 60. Zadnje leto imam pritisk poprečno 140/85. Poleg tega imam težave z vročinskimi "valovi", kmalu potem me začne mraziti, menstruacijo sem izgubila pred več kot letom dni. Ginekologinja mi je zadnji dve leti sprožala mentruacije s pomočjo 10 dnevnih hormonskih terapij. Preverila je hormone, naredila UZ pregled in rekla, da po izvidih sodeč še nisem v meni. Ker sem se začela rediti ( do pred 3 leti sem imela stalno težo do 58 kg, brez kakršnihkoli odrekanj ), zdaj sem pri 69 kg in zelo pazim, kaj jem. V zadnjih treh letih sem postala izjemno nerazpoložena, imela sem težave s spanjem, izolirala sem se iz družbe ( prej sem bila zelo družabna). Zdravnico sem prosila, da mi pregledajo ščitnične hormone, ker sem se počutila identično kot takrat prvič, ko so me poslali k specialistu). Rekla je, da to ni ščitnica in mi predpisala Zoloft terapijo. Ja,morda še to- verižic ali šalov ne morem nositi, ne prenesem pritiska na vrat, sili me na kašelj, včasih tudi bruham. Kardiolog me zdravi 15 let ( motnje ritma , LOWN 4 B, ekstrasistole... terapija Concor, aspirin 100). Vem, da sem veliko napisala. Sem v dilemi, kako naprej. Je to stanje potrebno nadaljnje obravnave in kakšnega zdravljenja ali pa je vse to normalno, kot pravi moja zdravnica? Zanima me, če so izvidi ščitnice povezani s splošnim počutjem, ki sem ga opisala in morda obstaja upanje, da bi z zdravili za ščitnico pojenjale vse te težave? Za odgovor se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem! S spoštovanjem!
Odgovor
Lep pozdrav! Vaši izvidi TSH in ščitničnih hormonov so v območju latentne hipotireoze. Običajno pri takih izvidih zdravila niso potrebna oziroma smiselna, potrebne so kontrole hormonov na 6 do 12 mesecev. (Zdravljenje ščitnice začnemo ko se stanje poslabša). Neredne menstruacije so pogoste ob porastu teže. Ker je vaša ginekologinja po preiskavah zaključila, da še niste v meni, je velika verjetnost, da je porast teže glavni krivec za neredne menstruacije in večino ostalih težav. Priporočam vam spopad z vašimi kilogrami, hujšanje. Za začetek začnite voditi dnevnik vsega, kar v enem dnevu pojeste in popijete. Zapisujte si ob datumu in uri vrsto hrane ali pijače in količino. ki ste jo pojedla oziroma popila. Če boste to počela kak teden ali več natančno, dosledno, pošteno, boste ugotoila, da le ne pojeste tako malo, kot se vam zdi. Naslednja faza v bitki s težo je zmanjšanje vsega, kar v enem dnevu pojeste in popijete. Obroke zmanjšajte za cca 20 %. Izbirajte hrano z malo maščobani, z malo sladkorja in z veliko vlakninami. Vsak dan prehodite kakšnih pet kilometrov. Po mesecu takšnih aktivnosti boste imela 1 do 2 kg man. V enem letu ali celo prej boste spet na vaši stari teži. Težav bo manj, čeprav bo nastopila mena. Kar se tiče zdravil za srce pa kar nadaljujte tako z Aspirinom kot s Concorjem. Ali Zoloft potrebujete ali ne, težko presodim, priporočam da se odločite za "nefarmakološko zdravljenje" (gibanje, pravilno prehranjevanje...). Priporočam tudi, da naredite kontrolo vaših krvnih maščob, sladkorja. Veliko uspehov vam želim!
Prim. Jurij Šubic, dr. med.
Preberi še
Prim. Jurij Šubic, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662