Sterilizacija pri ženski

Doc. dr. Igor But dr. med.

Spoštovani! Prosim, če mi opišete potek sterilizacije pri ženski. Imam triintrideset let in dva carska reza. Otrok ne bom imela več. Hvala za odgovor! Mojca

Vprašanje
Spoštovani! Prosim, če mi opišete potek sterilizacije pri ženski. Imam triintrideset let in dva carska reza. Otrok ne bom imela več. Hvala za odgovor! Mojca
Odgovor
Pogoj za izvedbo sterilizacije pri zdravi, opravilno sposobni ženski je starost 35 let in odobritev posega s strani komisije. Sterilizacijo lahko nato opravimo in to ne prej kot 6 mesecev po odobritvi komisije. Poseg traja okvirno od 5-10 minut, napravimo ga na laparoskopski način v splošni anesteziji.in to praviloma po mesečnem perilu. Gre za to, da v popku napravimo 5mm veliki vbod, skozi katerega uvedemo vodilo in kamero, s katero si prikažemo rodila. Drugi vbod je nad sramno kostjo, prav tako je velik okvirno 5mm. Skozenj uvedemo drugo vodilo s posebnim inštrumentom, s katerim primemo jajcevod in na njega nastavimo obroček. Pri posegu pa lahko del jajcevoda tudi enostavno požgemo (koaguliramo) in ga nato prerežemo. Operativna tehnika je odvisna od posamezne ustanove in od preference posameznega kirurga. Običajno greste domov dan po posegu in ste v staležu do 7 dni.
Doc. dr. Igor But, dr. med.
Preberi še
Doc. dr. Igor But, dr. med.