Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Strah pred anestezijo

Rade Stanič dr. med.
09. 01. 2004 16.19
0

Pred 10 leti sem pri zobozdravniku dobila anestezijo v regionalni živec, za katero sem tudi prosila zaradi vrtanja. Zdravnica mi je vbrizgala cystokain in dvakrat nepravilno zabodla (v žilo) in šele t...

Vprašanje
Pred 10 leti sem pri zobozdravniku dobila anestezijo v regionalni živec, za katero sem tudi prosila zaradi vrtanja. Zdravnica mi je vbrizgala cystokain in dvakrat nepravilno zabodla (v žilo) in šele tretjič je nastopila anestezija, zelo močno, po dveh minutah mi je pričela plesati luč (huda vrtoglavica. Povedala sem zdravnici, ta je vprašala, če sem alergična ali sem imela že težave. Do takrat nikoli in tudi bala se je nisem, saj sem vedela, da bom le tako lahko rešila probleme. V vodoravnem položaju sem bila eno uro, k sebi sem prišla popolnoma šele po dveh urah. Zdravnica mi je merila pulz, dejala je, da sem lepe barve,da bo vse v redu. Od takrat imam neobvljadljiv strah pred anestezijo. Ker imam zobozdravnika, bi prosila za nekaj pojasnil: 1. Zakaj bi lahko bila takšna reakcija, ali so to znaki alergije? 2. Kateri lokalni anestetiki so najmanj tvegani v primerjavi s cystokainom in kako je z odmerki (imam 48 kg, stara 51 let, imam tudi šum na srcu). Sem boječa in me je ta dogodek še bolj prestrašil. 3. Kako naj se pripravim na morebitno uporabo lokalne anestezije pri zobozdravniku (pomirjevalo, naj kaj pojem) Kateri so na sploh možni stranski učinki anestezije v stomatologiji? Ali je možna uporaba lokalne anestezije brez igle oziroma s predpripravo področja? Enkrat sem že dobila odgovor, da je verjetno nastopila delna splošna reakcija ali pa da je bil dodan adrenalin, ki je povzročil vazomotorične motnje. Takrat sem se prestrašila, da je prišlo do poškodbe ravnotežnega živca. Prosim, da me čimbolje pripravite in seznanite z vašimi cenjenimi odgovori.
Odgovor
Na več podobnih vprašanj sem že odgovoril. Dogodki, ki jih opisujete so verjetno posledica nepravilne tehnike, predoziranja, vpliva dodanih učinkovin anestetiku ali strahu. Alergične reakcije na lokalne anestetike so redke. Pogosteje so pri anestetikih estrskega in redkeje pri anestetikih amidnega tipa. Pred posegi, ki se izvajajo v lokaklni ali splošni anesteziji vedno seznanite zdravnika s dogodki pri prejšnjih anestezijah. Zdravnik bo pozoren pri izbiri anestetičnih učinkovin. Pred posegom Vam lahko zdravnik za zmanjšanje strahu predpiše pomirjevalo. Bistvena pa sta pogovor z zdravnikom in zaupanje vanj. Področne anestezije za zdravljenje ali ekstrakcijo zob ni mogoče doseči drugače, kot zbadanjem z iglo. Anestetiki, ki jih dajemo v obliki pršil omrtvičijo le sluznico in ne preprečijo bolečin.
Rade Stanič, dr. med.
Preberi še
Rade Stanič, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650