Vprašanje
Pozdravljeni!Sem 18-letna študentka prvega letnika. Vzgojena sem v družini, na katero sem zelo ponosna in si ne bi mogla zaželeti boljše. Starši me imajo radi, me spodbujajo in poslušajo. Imam tudi super fanta, super prijateljico. Uspelo mi je priti na fakulteto, katero sem si želela. Skratka, moje življenje je super, žalostna pa sem, ker ga velikokrat ne vidim kot tako. Neprestano me je strah (že od majhnega). Strah, da ne bom uspela na faxu, strah, da me fant ne ljubi, strah, kaj menijo ljudje o meni (tudi tujci), strah, da bom razočarala ljudi okoli sebe, predvsem pa sebe samo. Strah me je neuspeha, ker ne verjamem, da bi se iz padca lahko pobrala. Hudo mi je, ker se zavedam, da imam okoli sebe tako veliko lepega, o čemer drugi ne morejo niti sanjati, pa lepe trenutke sebi in drugim kvarim s svojimi strahovi, domišlijo, predvidevanji. Najbolj pa me je strah tega, da me ne bi bilo več strah. Bojim se, da bom potem izgubila svoj "sistem", ki zaenkrat vse drži na svojem mestu. Včasih verjamem, da so moja predvidevanja in razmišljanja nujna za lepo življenje, pa čeprav potem zamudim najvažnejše-življenje samo. Vem, da so moja razmišljanja pač del mene in so moja prednost, a v zadnjem času bi jih najraje zatajila. Nisem več zmožna v nekem trenutku prenehati razmišljati o stvari, ki me razjeda. Npr. to, da me fant v resnici ne mara. Ko začnem, se ne ustavim. In če se prepričujem, da je vse samo v moji glavi, me kmalu zatem prepriča misel, da si hočem zatiskati oči..in tako spet verjamem, da so moja mišljenja razumska. Pa v resnici niso. Ampak to ugotovim šele po izpadu joka in panike. S tem fanta odganjam stran, čeprav me (ne vem kako)na svoj način razume. Seveda mi pri tem prav nič ne pomagajo hormonska nihanja, na kar sem precej občutljiva.
S svojimi strahovi se ubadam že lep čas, spoznavam samo sebe, saj mi povzročajo tudi telesne bolečine (sindrom razdraž.črevesja)...tokrat sem se prvič odločila o tem kaj napisati, saj me zanima vaše mnenje, kakršno koli pač bo. Hvala in lep pozdrav!
Odgovor
Spoštovana,
Stalen strah pred neuspehom in pred tem, da nas bodo ljudje, ki so nam pomembni, zapustili, žene v pretiran trud (Bojim se, da bom potem izgubila svoj "sistem", ki zaenkrat vse drži na svojem mestu, ), da bi bili vsak trenutek najboljši, popolni, izjemni. V primeru, da teh (pretiranih ponotranjenih) zahtev ne dosežemo, se naša samopodoba lahko povsem zruši (Strah me je neuspeha, ker ne verjamem, da bi se iz padca lahko pobrala.). Dokler doživljamo uspehe, s katerimi vzdržujemo kolikor toliko pozitivno samopodobo, se vse bolj in bolj ženemo, ob najmanjšem neuspehu pa se nam zdi, da smo ničvredni, neuspešni in da nas bodo tako slabe vsi ljudje zapustili. Strah pred NEUSPEHOM (neugodnim rezultatom) torej pomeni, da nas je strah, da bi se počutili NEUSPEŠNE (razvrednotene, nezadostne)., ker se gibljemo med dvema skrajnima (nerealnima) ocenama samega sebe: ali sem izjemen, najboljši, ali pa sem nič. Zaradi strahu, da nas bodo ljudje zapustili, če bodo videli, kako slabi in nevredni smo v resnici, za našo uspešno fasado, se nenehno trudimo navzven vzdrževati idealno sliko. Ker se v bistvu ne cenimo in nimamo radi, smo prepričani, da enako tudi čutijo tudi drugi (…to, da me fant v resnici ne mara…). Taka razcepljena samopodoba se ponavadi oblikuje v odnosu s prezahtevnimi starši, ki svojim otrokom izkazujejo naklonjenost predvsem takrat, ko ti dosegajo posebne dosežke, za neuspeh pa jih kaznujejo z razvrednotenjem. Ot6roka razvrednotijo zato, ker cenijo in pričakujejo le uspeh, otrokov neuspeh pa doživljajo kot osebno razvrednotenje, zaradi katerega so razočarani, jezni ali žalostni. Njihov čustven odnos do otroci se giblje med ponosni smo nate – razočarani smo nad teboj, namesto, da bi kritizirali napako, ponavadi kritiko usmerjajo na otroka v celoti. Tako otroci slišijo: si površen, si len, namesto da bi slišali: nisi bil dovolj zbran, nisi se dovolj naučil. Zato se ob neuspehu počuti tak človek slabega, »neuspešnega« in svoj trud v veliki meri usmeri v to, da bi ohranil (vsaj navzven) pozitivno podobo, namesto da bi energijo usmeril predvsem v odpravljanje napake. Starši, ki imajo svoje otroke radi, seveda ne bodo nekritično sprejemali vsega, kar otrok naredi. Razlika pa je ta, da ljubeči starši od otrok pričakujejo in zahtevajo tisto, kar otroci zmorejo ter zavračajo le določena dejanja, ne pa otroka v celoti. V nasprotnem primeru lahko otrok odrašča v nenehnem strahu, da ne bo dovolj »dober«, uspešen, da bi si zaslužil ljubezen, najprej starševsko, kasneje pa partnersko, prijateljsko… Ta strah se lahko, kot se sami opazili, lahko odraža tudi na telesnem počutju in zdravju. Realno pa je, da določene stvari naredimo dobro, nekatere pa manj uspešno. Ker vam ni treba biti uspešni, da bi vam pripadala ljubezen, bi bilo smiselno, da poiščete pomoč (psiholog, psihoterapevt), da bi se lažje soočili s pravimi vzroki vašega strahu ter ta strah zmanjšali, tako da ne bo več usmerjal vašega življenja. Pazite nase,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV