Strah pred psi

Petra Štrus dr. med.

Pozdravljeni! Imam 6 let staro hčerko, ki se strašansko boji psov. To je tako moteče, da dejansko steče stran (pa tudi na cesto), če je v bližini pes. Sploh ni potrebno, da se ji pes približa. Prav...

Vprašanje
Pozdravljeni! Imam 6 let staro hčerko, ki se strašansko boji psov. To je tako moteče, da dejansko steče stran (pa tudi na cesto), če je v bližini pes. Sploh ni potrebno, da se ji pes približa. Prav v trans pade in se dere, trese,... dejansko mislim da me niti ne sliši ko jo skušam pomiriti. Naj povem, da ni imela nikakršnih negativnih izkušenj, do njenega tretjega leta smo celo imeli psa, ki smo ga bili zaradi spremembe razmer (ločitev) primorani oddati. Do takrat ni bilo nikakršnega strahu. Kako naj ji pomagam? Strah me je, da se ji bo nekoč res kaj zgodilo, ker nima kontrole nad sabo, ko vidi psa ( no pa tudi mačka). Razmišljala sem že, da bi spet kupili psa, in jo tako "postavila pred dejstvo" in da bi se počasi navadila, a me je strah, da to ni prava rešitev, in da se bo strah še poglobil. Prosim za pomoč pri reševanju tega problema. Že v naprej se vam lepo zahvaljujem za odgovor. LP, Tina
Odgovor
Tina, pozdravljeni, težko je reči, kaj je pri vaši hčerki pobudilo tak strah pred psi. Vsekakor se v terapiji, podobno kot pri terapiji ostalih fobij (gre za vrste motenj, pri katerih je v ospredju hud strah pred različnimi situacijami oziroma stvarmi-višino, zaprti prostori..) poslužujemo principov vedenjsko kognitivne terapije. Pri tem gre za tehnike postopnega izpostavljanja "viru strahu", pod nadzorom izšolanega in izkušenega terapevta. Glede na to, da je strah pri vaši hčerki tako intenziven in težko obvladljiv, mislim, da bi bilo bolj smiselno, da se ga ne lotevate sami, temveč poiščete pomoč usposobljenega in izkušenega terapevta vedenjsko kogntivne smeri. V Ljubljani mislim, da se s tem ukvarjajo terapevti v okviru Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše na Gotski ulici v Šiški. Svetujem vam, da se pri njih pozanimate za možnosti pomoči. Vkolikor vas še kaj zanima, mi še pišite. Lep pozdrav, Petra Štrus
Petra Štrus, dr. med.
Preberi še
Petra Štrus, dr. med.