Vprašanje
Lep pozdrav!
zanima me kakšne posledice na otroka ali mladostnika bi imelo jemanje medrola ali metotreksata brez ustrezne zaščite proti stranskim učinkom. ali so zdravniki zavezani predpisati zaščito? ali jo lahko pacient sam zahteva?
hvala za odgovor,
andreja
Odgovor
Spoštovani,
medrol in metotreksat sta zdravili iz dveh različnih skupin. Medrol je kortikosteroid, metotreksat pa citostatik. Eno in drugo uporabljamo za zdravljenje določenih bolezni. Vsako zdravilo ima neke neželene ali stranske učinke. »Zaščita« proti stranskim učinkom je pravilno doziranje in sodelovanje pacienta pri zdravljenju. Zdravniški del tega procesa je v tem, da izbere tak odmerek, ki deluje in ni prevelik (zaradi stranskih učinkov). Pacientov delež pri zaščiti je v tem, da upošteva navodila in se drži prehrambenih (dieta) in življenjskih omejitev, če so potrebne. Niti eno zdravilo ne dajemo, če ni potrebno. V borbi z boleznijo pa je vedno potrebno izbirati med koristnim in nujnim. Včasih je učinek zdravila večji, kot škoda, ki jo povzročajo stranski učinki. Brez zdravila pa je lahko pacientovo življenje ogroženo. Zdravljenje proti volji pacienta pa prav tako ni dopustno (razen v nekaterih posebnih primerih). Zato je končna odločitev o zdravljenju v rokah pacienta oz. staršev, če gre za otroka. Seveda odločanje potegne tudi odgovornost. Kot vidite, sem vam poskušal odgovoriti bolj splošno, ker ne vem natančno, kak je vaš problem. Za kakšno bolezen gre? Ali gre za otroka ali za mladostnika? Kaj ste mislili z »brez ustrezne zaščite proti stranskim učinkom«?
Upam, da sem vam nekako odgovoril in vas lepo pozdravljam.
Preberi še
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV