Vprašanje
Pozdravljeni!
Prosim Vas, da mi napišete kremo, ki bi omilila videz strij in njen nastanek!
Hvala
Odgovor
Spoštovana,
žal strij še vedno ne znamo uspešno zdraviti, pa tudi preprečiti njihovega nastanka ne. Uspešno jih lahko prekrijete s primernim prekrvnim pudrom (npr. Coverderm)
Vzrok nastajanja strij še ni natančno pojasnjen. Raziskovalci menijo, da gre za multifaktorsko obolenje, dejavniki, ki vplivajo na nastanek strij, pa so tile: mehansko raztezanje, starost, hormonska dogajanja in spremembe ter genetska in družinska predispozicija. Nastanka strij za zdaj na žalost še ni mogoče učinkovito preprečiti, pa tudi že nastalih struj ni mogoče popolnoma pozdraviti.
STRIJE MED NOSEČNOSTJO
Strije največkrat nastanejo med nosečnostjo, in to na trebušni steni, dojkah, po stegnih in na zadnjici, vzrok za to pa je delovanje nosečnostnih hormonov na elastična in kolagenska vlakna, ki dajejo koži mehanično odpornost, čvrstost in elastičnost. Omenjena vlakna so poleg krvnih žil, mezgovnice, živcev, rahlega veziva, izvodil znojnic in središčnih delov dlačnih mešičkov, tudi lojnic, v usnjici (dermisu). Med njimi je največ kolagenskih vlaken, sestavljenih iz kolagena, ki nastaja v celicah fibroblastih, elastična vlakna pa so predvsem v zgornjem delu usnjice tik pod povrhnjico. Elastičnost kože se z leti spreminja, modul elastičnosti kože dojenčkov denimo je 2,1, pri odraslih med 50. in 80. letom pa 8,1. Zaradi delovanja glukokortikoidov se lastnosti elastičnih vezivnih vlaken spremenijo in koža ni več kos raztezanju, ki je posledica nosečnosti. Po določenem času se elastična vlakna zamenjajo z manj kakovostnimi, spremenjenimi in tanjšimi vlakni, navzven pa opazimo strije. Z večanjem zarodka se povečuje obseg trebuha, hkrati pa se dojke pripravljajo na dojenje. Zaradi delovanja hormonov se povečujejo tudi mlečne žleze, zaradi česar se koža na dojkah razteza, to pa lahko še dodatno vodi v nastanek strij.
PREVENTIVA
Ker strij žal ne moremo povsem uspešno odstraniti, je zelo pomembno, da skušamo s primerno nego preprečiti, da bi sploh nastale. Pomembno je, da nosečnica telesno težo pridobiva postopno, tako da se koža laže prilagaja. Že v zgodnji nosečnosti, ko se nosečnost navzven še ne opazi, je treba koži nameniti posebno pozornost. Za umivanje oziroma prhanje priporočamo uporabo oljnih kopeli, ki vsebujejo nenasičene maščobne kisline in kože ne izsušijo, hkrati pa tudi obnavljajo njeno zaščitno površinsko plast. Kopeli naj vedno sledi nanos negovalne kreme oziroma negovalnega mazila, svetujemo pa tudi redno - vsaj enkrat na dan - nežno masažo kože z enim izmed sredstev za preprečevanje nastajanja strij. Ta so na voljo v lekarnah in drogerijah, preden pa se odločite za nakup, natančno preberite priložena navodila. V številnih kliničnih študijah so strokovnjaki s področja dermatologije skušali dokazati učinkovitost raznih kozmetičnih sredstev za preprečevanje nastanka strij. Poročajo o dokazani učinkovitosti redne uporabe krem, ki vsebujejo vitamin E-alpha tocopherol, izvleček rastline Centella asiatica in kolagen-elastin hidrolizate. Hkrati pa že sama redna nega in nežna masaža kože z negovalnimi sredstvi pripomoreta k pozitivnemu učinku.
KURATIVA IZ STEKLENIČKE
Strije za so zdaj še vedno tegoba, za katero ni popolne in zanesljive rešitve. Delov stanjšane (atrofične) kože še ni mogoče popolnoma pozdraviti oziroma odpraviti, in to kljub temu, da obstajajo številne metode odpravljanja, med katerimi pa se nobena ni pokazala kot povsem učinkovita. Med dokazano uspešnimi so lokalni retinoidi (npr. 0,1-% tretinoin), snovi, podobne vitaminu A. S kliničnimi raziskavami so ugotovili, da se ob rednem mazanju s takšnimi kremami vsebnost elastina, beljakovine, ki jo vsebujejo elastična vlakna, v usnjici poveča. Opazili pa so tudi, da se zadebelita tako usnjica (ta je na delih s strijami stanjšana) pa tudi povrhnjica. Poročajo tudi o uspešnosti hkratnega zdravljenja z 20-% glikolno kislino, 0,1-% tretinoinom in dermabrazijo.
LASERJI
V zadnjih letih se pri odpravljanju strij uveljavljajo nekateri laserji, zlasti žilni, neablativni in do neke mere tudi ablativni. Strije so kmalu po nastanku po navadi rožnato obarvane, ležijo v ravni kože, šele po več mesecih pobledijo in se uleknejo, to pa tudi pomeni, da postanejo manj moteče. V začetni 'pordeli fazi' jih je mogoče do določene mere odpraviti z nekaterimi žilnimi laserji, na primer s pulznim dye laserjem ali z laserjem nd-yag. Energija laserskega žarka se absorbira v rdečih žilicah v strijah - tako strije postanejo svetlejše in se ob tem tudi do neke mere skrčijo, zmanjšajo, postanejo manj moteče, nekatere med njimi pa celo izginejo. Omenjeni laserji pa hkrati vplivajo na vsebnost kolagena v ekstracelularnem matrixu, zato so nekateri prepričani, da delujejo tudi na bele strije. Po laserskem posegu je koža na zdravljenem delu dodatno pordela in nekoliko otekla, to pa lahko traja 10 dni. Tovrstni laser je na voljo tudi v Sloveniji, treba pa je vedeti, da postopka ni mogoče opravljati na koži, pordeli zaradi sončenja.
Starejše strije so bele in zaradi izgube kolagena uleknjene. V najnovejših študijah laserski strokovnjaki poročajo o uspešni odpravi strij z novejšimi neablativnimi laserji, za katere je značilno, da kolagen spodbujajo k obnovi. Veliko obeta tudi uporaba laserja, imenovanega Excimer, ki proizvaja visoko energetske ultravijolične žarke določene valovne dolžine. Pri belo obarvanih brazgotinah in strijah z njim pospešijo nastajanje pigmenta, koža se zaradi tega obarva in spremembe na koži so manj opazne. Za zadovoljive rezultate je treba opraviti do deset posegov, učinki pa niso trajni, zaradi česar je treba postopek po določenem času ponoviti.
Upam, da bo odgovor zadovoljiv in vas lepo pozdravljam,
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV