Vprašanje
Pozdravljena!
Prosim za nasvet, kako pravilno negovati obraz z zelo suho in občutljivo kožo s tem, da koža dobi vse potrebne hranljive snovi. Občasno se mi okoli nosu pojavijo rdeči madeži, kateri tudi srbijo in se kasneje tudi rahlo lušči koža. Uporabljam kozmetiko "Kahne" (za suho in občutljivo kožo) in redno jemljem tablete "Triseqens". Imam 45 pomladi.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Odgovor
Spoštovana, naj vam napišem nekaj o suhi koži, ki je nadlega mnogih – z leti, s staranjem kože pa se še potencira..
Površina kože je groba, se lušči, lahko tudi neprijetno srbi. Posebno pri otrocih je pogosto združena s svetlimi luščečimi se lisami na predelu lic in nemalokrat tudi na okončinah, kar starše in seveda otroka večkrat v skrbeh privede do zdravnika. Redna uporaba negovalnih mazil lahko težavo odpravi. Odrasli se pogosto pritožujejo nad suho kožo na predelu rok in nog. S staranjem se nagnjenost k suhi koži še povečuje.
Za takšno kožo je ugodno toplo in vlažno okolje. Koža se namreč v vročem in suhem okolju dodatno izsuši, mraz oziroma zimski čas pa sta suhi koži najslabše okolje. Ko se mrzel zrak v zgradbah ogreva, se vlažnost v prostorih močno zmanjša, to pa povzroča še dodatno izhlapevanje vode s površine kože, ustnic ter sluznic, prav tako pa tudi z rastlin, cvetja in lesa v okolju (gotovo ste že imeli priliko opazovati, kako se lesd preko zime v bivalnih prostorih suši, kako nastajajo razpoke na okvirih, lesenih opažih, omarah...) Precej težavno je povrniti prostoru dovolj vlage, da bo bivalno okolje ugodno. V vsakem prostoru bi bilo potrebno vsak dan dodajati desetine litrov vode, da bi zadostovalo za ohranitev primerne ugodne stopnje vlažnosti. Posodice z vodo ali mokre brisače, ki jih marsikdo v ta namen polaga na radiatorje, oddajo zanemarljivo malo vode, vsekakor premalo, da bi omembe vredno prispevale ko dvigu vlažnosti v prostoru.
Najpomembneje, s čimer lahko sami pripomoremo k čim manjšemu dodatnemu izsuševanju kože je, da skušamo čim bolj zmanjšasti odstranjevnaje normalnega mašćobnega – zaščitnega »plašča« naše kože, ki služi telesu za zgoraj omenjeno bariero pred okoljem. To pomeni, nikar se prepogosto ne tuširajmo ali kopajmo. Do neke mere lahko ublažimo težave z rednim vsakodnevnim nanašanjem negovalnih mazil. Nanašanje vode na suho kožo – najsi bo to kopanje, tuširanje ali mazanje z vlažnimi kremami oz losioni, izsušeno kožo še dodatno suši. Voda namreč odstrani naravne maščobe, ki jih koža sebi in organizmu v zaščito izloča na površje in ki ohranjajo kožo do neke mere mehko in voljno. K temu svoje dodajo še mila in detergenti, ki težavo stopnjujejo. Prepogosto kopanje in tuširanje torej lahko vodi k suhi, grobi koži.
Nasvet: Tuširanje ali kopanje največ 1x dnevno, raje redkeje. Izogibajmo se dolgotrajnemu namakanju v topli vodi in obilici mila oz sredstev za tuširanje. Oljne kopeli (povprašajte v najbližji lekarni po Trixera ali Linola fett oljni kopeli ali Eucerin oljni kopeli) so prav gotovo dobrodošle in manj izsušujejo kožo od običajnih sredstev, ki so na voljo na vsakem koraku.
Po kopanju ali celo pogosteje si vzemimo še nekaj minut in nanesimo na kožo vsega telesa ali vsaj na predele, kjer je koža najbolj prizadeta, primerno negovalno mazilo. Zelo dobra krema za suho in občutljivo kožo je Trixera kolekcije Avene. Če pa je koža izjemno suha, pa priporočamo kreme z dodatkom uree, na primer Eucerin z dodatkom 3% uree.
Za vsa mazila pa velja, da jih je najbolje nanesti takoj po kopanju in frotiranju. Ničesar ne pridobimo, če jih nanašamo že na mokro kožo tik po kopanju oziroma tuširanju.
Že od rojstva pa smo izpostavljeni tudi zunanjim vplivom, ki doprinesejo velik delež k našemu zunanjemu izgledu. Omeniti je predvsem potrebno: onesnaženo okolje, mraz, vročina, suho okolje, ultravijolični žarki. Razne razvade, kot so kajenje, uživanje alkoholnih pijač, neredna in premalo pestra prehrana doprinesejo svoj delež. Koža je naš največji organ in obenem je brez dvoma tudi najbolj izpostavljena zgoraj omenjenim dejavnikom. Seveda smo tekom evolucijskaga razvoja uspeli razviti najrazličnejše obrambne mehanizme, ki se nam pomagajo boriti proti zunanjim negativnim vplivom.
Prav tako je potrebno na tem mestu podvomiti še v enega izmed mitov in sicer v prepričanje, da lahko določen način prehranjevanja vpliva na suhost kože. Ob eksperimentih so znanstveniki namreč ugotovili, da ob stradanju namreč kožne žleze lojnice izločajo maščobe enake kvalitete in količine ne glede na tip diete in prehrana z več ali manj maščob ne vpliva na kvaliteto kože v navedenem smislu.

Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV