Vprašanje
Pozdravljeni! Stara sem 25 let. Že nekaj let opažam, da se mi na nogah pojavljajo drobne zelo vidne žilice (spider veins). Zanima me, za kaj sploh gre, zakaj prihaja do tega, kako zdraviti in predvsem, kako preprečiti nastanek teh žilic. Najlepša hvala za vaš odgovor!
Odgovor
Spoštovana,
Razširjene žilice na spodnjih okončinah so najvčkrat pogosto opazne na stegnih ali pod kolenom. Tako imenovane teleangiektazije prizadenejo skoraj 80 % žensk med procesom staranja in tudi velik delež moških.
Nastajajo lahko zaradi prirojenih lastnosti –genetski vzroki, pa tudi zaradi nosečnosti, poroda, uživanja kontracepcijskih tablet, nadomestnega estrogenskega zdravljenja, predhodnih poškodb kože, zdravljenja s kortikosteroidi, izpostavljanja ultravijoličnim žarkom...
Teleangiektazije običajno niso zdravstveni problem. V preteklosti se glede takšnih neprijetnosti ni dalo kaj dosti narediti.
V zadnjih letih nam je na voljo nova laserska tehnologija, ki je omogočila odstranjevanje takšnih žarišč
Teleangiektazije na nogah niso varikozno spremnjene ali globoke vene, temveč so povrhnje ležeče žilice, ki so postale trajno razširjene in vidne.
Običajno zdravljenje telangiektazij je bila igelna elektrokoagilacija, ki je žilico zaprla z električnim tokom. Poseg je bil boleč, ob tem je prihajalo zaradi prebadanja površine kože do drobnih krvavitev, kasneje krast. Pogosto je bila posledica takšnega posega svetlo obarvana vdrta brazgotina.
Drug pogost način zdravljenja je sklerozacija, ki pa vključuje vbrizganje raztopine v žilo in posledično njeno zlepljenje. Po posegu je potrebno okončine povijati z elastičnim povojem. Vendar pa to zdravljenje ni vedno uspešno, zlasti ne, kadar so žilice zelo drobne.
Laserski aparat ustvari žarek visoko koncentrirane svetlobe velike energije.
Različni laserji ustvarijo svetlobe različne barve. Barva žarka, ki ga ustvari laser, je ključna za njegov učinek na teleangiektazije.
Različne barve svetlobe se absorbirajo v različne barve in pigmente v koži; na primer:
hemoglobin, kise nahaja v rdečih krvničkah v krvi, absorbira rumeno-zeleno svetlobo. Laserska svetlobna energija uniči žilo in takšno zmanjšano teleangiektazijo telo odstrani oziroma absorbira.
Posebna hladilna konica laserskega aparat ohlaja kožno površino med samim posegom. Tako ščiti zgornje plasti kože pred poškodbo in obenem veča udobnost pacienta.
Celoten poseg ne zahteva nobenega reza oziroma injiciranja.
Lasersko zdravljenje teleangiektazij je odvisno od števila, velikosti in globine razširjenih žilic.
Večina pacientov potrebuje do tri posege, ki trajajo običajno do 30 minut.
Med dvema posegoma je ponavadi 8-12 tednov premora.
Posegi se izvajajo v laserski ambulanti brez anestezije, po posegu ni potrebna hospitalizacija.
Laserski poseg se občuti le kot drobno zbadanje. Večina pacientov med posegom ne potrebuje dodatne anestezije. V primeru bolečine je možno uporabiti lokalno anestezijo v obliki kreme, ki se nanese približno 30 minut do 1 ure pred predvidenim posegom.
Izgled zdravljenega predela se takoj po posegu razlikuje od pacienta do pacienta in je odvisen od velikosti obdelanega področja in od individulane občutljivosti kože.
Stranski učinki so minimalni. Mednje spadajo rdečina, manjše krastice ali občutljivost, ki v nekaj dneh po posegu izginejo.
Glede preprečevanja je bilo doslej že dosti napisanega: svetujemo izogibanje ultravijoličnim žarkom, kopanje v topli vodi, grobe manipulacije na koži. Predvsem pa je priporočljiva redna uporaba preventivnih kompresijskih nogavic.
Ne glede na napisano, pa vam svetujem, da se v zvezi z vašimi konktretnimi težavami obrnete na dermatologa, ki vam bo svetoval, kaj storiti.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV