Vprašanje
Moje težave so se začele nekje avgusta lani, med vožnjo z avtomobilom sm dobil naval mravljincev v glavo in skoraj izgubil zavest, odpeljali so me k zdravniku ki mi je nameril krvni tlak 195/95, poslal me je domov in rekel da če nebo boljše naj pridem nazaj. Pritisk mi je padel na normalno ravena v glavi je ostal nekakšen občutek ki ga težko opišem, kot bi mi hotelo razgnati glavo, nisem mogel zaspati, po pol tablete laksaurina pa to ni bil problem. Šel sem ne EEG in CT, izvidi so bili normalni. Nato sem šel k psihiatru ki mi je predpisal cipramil, po dveh mesecih se je stanje izboljšalo lahko rečem da je bilo normalno. prenehal sm jesti tablete. Pred pol meseca me je pustila punca, in težave so se vrnile in se stopnjujejo, dobivam nekakšne navale občutkov v glavo, takrat se mi zdi kot da se vse dogaja v kakšnem filmu da jaz opazujem od zunajin da se ne zavedam sveta okrog sebe. zdi se mi da se mi bo zmešalo. Alkohol mi vso stvar zelo poslabša, med uporabo je vse v redu druga dva dneva pa sta nevzdržna. zanima me koliko časa se taka bolezen zdravi in kako. imam voljo da se pozdravim samo nevem kaj naj naredim. Najbolj pa me zanima če je vse to sploh psihičnega izvora. Lani sem bil celo leto zelo depresiven, potem pa je najbrž v glavi prekipelo in začele so se te težave. Kam naj se napotim na zdravljanje? Hvala za vaš odgovor
Odgovor
Občutki, ki jih opisujete so posledica tesnobe, anksioznega stanja. Po eni strani so nam ti občutki tesnobnosti znani vsem ljudem v določenih življenjskih situacijah, kadar pa se stopnjujejo in prevzamejo človeka do mere, da vplivajo na njegov način življenja in ga omejujejo, gre za motnjo, ki jo je dobro zdraviti. Omenjate tudi depresivne občutke. Anksioznost in depresija gresta pogosto z roko v roki in se prepletata. Telesni občutki, ki jih navajate so značilni spremljevalci tesnobe in strahu in so reakcija našega telesa. Gre za odziv vegetativnega živčnega sistema na stanje alarma, ki ga sproži stresna situacija. Pri ponavljajoči se anksioznosti ni mogoče na prvi pogled povsem jasno opredeliti, kaj nas spravlja v stisko in zakaj. Po navadi gre za vrsto dejavnikov, ki se prepletajo v naši osebni zgodovini, našem načinu življenja in našem načinu spoprijemanja s težavami. Sprožilni dejavnik je bil pri vas razdor zveze z dekletom, razlogi, zakaj ste ob tej boleči izkušnji reagirali na prav tak način, pa so verjetno prepleteni. Psihoterapevtska obravnava bi lahko pripomogla k učinkovitejšemu spopadanju z anksioznostjo in k boljšemu poznavanju sebe. Kadar se anksioznost prepleta z depresijo je zelo koristna uporaba zdravil iz skupine zaviralcev ponovnega privzema serotonina. Tako zdravilo ste že prejemali (cipramil) in je ugodno vplivalo na vaše počutje. Žal ste zdravilo prekmalu prenehali jemati, večinoma je dobro vzdrževati zdravljenje šest mesecev, včasih tudi dlje. Prav tako je dobro nadaljevati tudi s pogovori z vašim terapevtom. Predlagam, da ponovno obiščete vašega psihiatra in se z njim dogovorite za nadaljnje zdravljenje.
Lep pozdrav.
Preberi še
Vesna Markič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV