Težave s srcem

Prof. dr. Marko Noč dr. med.

Spoštovani, na Vas se obračam , ker imam že cca 3 leta težave z zdravjem. Začelo s je 23.03.2001, ko so me zaradi tiščanja v prsih, omotice in slabega počutja odpeljali na urgenco, kjer so ugotovi...

Vprašanje
Spoštovani, na Vas se obračam , ker imam že cca 3 leta težave z zdravjem. Začelo s je 23.03.2001, ko so me zaradi tiščanja v prsih, omotice in slabega počutja odpeljali na urgenco, kjer so ugotovili: RR 155/95, EKG v mejah normale, Lab.izvidi: L 7.7, Hb 167, CRP 3,5, AST 0,35, ALT 0,45, k 3,7, Ck 2.56. oz kot piše na izvidih v mejah normale. Po tem sem pričel z terapijo z bloxanom, polovico 100 mg tablete. Čez 2 meseca sem obiskal tudi nevrologa, ki ni ugotovil motenj vegetativnega živčnega sistema. Nato nekaj časa nisem imel težav, krvni tlak se je umiril , kljub temu da nisem več jemal tablet bloxan. V povprečju je izkazoval vrednosti 115-125/75-90. Težave pa so se zopet pojavile, jeseni 2002, ko sem na sprehodu začutil ostro kratkotrajno bolečino v prsih in slabost ter potne roke. Ponovno sem odšel k zdravniku: ki me je napotil na testiranje z nagibno mizo. Izvid se je glasil: V 15 min testa z nag.mizo je bolnik navedel občutek nemoči, slabosti, vročine, bil je bled in znojen, krvni tlak je padel od 120/80 na 95/52, frekvenca od od 123/min na 59/min. Težave so izginile, ko smo bolnika polegli. Pozitiven izvid testa , potrdi sum na nevrokardiogeno refleksno sinkopo vazovagalnega tipa. Dva meseca kasneje sem opravil tudi t.i. Holter RR, kjer so ugotovili da je povp.sistolni tlak znašal 119, maksimalni 146 in min. 90 mm/Hg. Povprečni diastolni pa je znašal 70, maks.96 in min 46 mm/Hg, 10% vrednosti je bilo nad predvidenimi. Potem zopet cca 3 mesece nisem imel težav, spomladi letos pa sem imel spet napad, ko so me pripeljali na urgenco zaradi stiskajoče bolečine v prsnem košu v točki med levo prsno bradavico in robom prsnice. Bolečina je bila odvisna od dihanja in premikov telesa. V rokah nisem imel prave moči, bile so potne; Izvid se je glasil: RR 160/100,EKG normalen, po 10 min počitka je bil RR 120/80. Takšno stanje pa se je zopet ponovilo pred tednom dni. Spet sem občutil stiskajočo bolečino v prsih ,posebej ob globokem vdihu, nemoč v rokah, slabo počutje, nelagodnost. Ob tem moram povedati da mi krvni tlak pogosto niha npr od 105/65 do npr 135/90, tudi v času npr 5 minut. Sem nekadilec, star 35 let, visok 185 cm, telesna teža 91 kg. Do leta 2001 nisem imel nikakršnih težav z zdravjem. Kakšnih velikih psihičnih obremenitev v tem času nisem imel. Skrbi me, da je nekaj na robe z delovanjem mojega srca, zato Vas prosim za mnenje. Hvala lepa
Odgovor
Spoštovani, bolečine ki jih navajate v prsnem košu sicer niso povsem tipične za srce, je pa seveda povsem možno, da je kljub vaši mladosti krivo srce. Priporočam, da opravite rentgensko slikanje prsnega koša, ultrazvok srca in obremenitveno testiranje. Na to naj vas napoti osebni zdravnik, preiskave pa lahko opravite v javnem sektorju (praviloma dolge čakalne dobe) ali pri privarniku (v Ljubljani-če ste ljubljančan-ima vse potrebno dr. Risto Angelski). Na osnovi teh preiskav bi se nato kardiolog odločil ali potrebujete morda še kakšno drugo, bolj invazivno preiskavo. V primeru podobnih težav pa še vedno svetujem (kljub temu da niso nič našli) da greste na urgenco saj se bo morda naslednjič (če do tega pride) kaj pokazalo. Pozdrav, marko noč
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.