Vprašanje
Pozdravljeni!
Imam 7 let staro hči, ki ima težave z odvajanjem blata. Že pri treh letih je imela težave z zaprtjem in takrat je bila obravnavana pri pediatru gastroenterologu in psihologu - organskih oz. bolezenskih vzrokov niso našli. Blato ji je celo nenadzorovano uhajalo - kar naprej čez dan je mazala hlačke, kakala je pa po malem. Po nekajmesečnih kontrolah, klistirjih in odvajlih kot je Prorektal, se je stanje uredilo. Do sedaj...
V starosti sedmih let je neko jutro pred poukom sedela na stranišču in začela vpiti, da se ne more pokakati in da jo kar naprej tišči kakat. Najprej tudi v šolo ni hotela. Potem je v šoli nekako šlo.
Stvar se je začela ponavljati in začela je kakati večkrat na dan, vsakokrat nekaj bobkov. V času počitnic se je vse skupaj poslabšalo. Začela je sedeti na stranišču, kar naprej je pravila, da jo tišči kakat, ne glede na to ali je kakala že prej ali ne. Boji se iti kamorkoli, ker jo je strah, da jo bo tam kakat. Začela se je izogibati igri z drugimi otroci, ker mora hoditi vmes na stranišče. Kar naprej me sprašuje, če mislim, ali bo še šlo kakat in po cele dneve hodi na stranišče zelo pogosto. Bili sva pri zdravniku - dobila je Lactecon enkrat na dan po eno žličko. Ni pomagalo. Potem sva šli še enkrat k zdravniku, spet Lactecon in predlagala je, da se udeleži šole kakanja v zelo oddaljenem kraju, kjer bi sama bivala v bolnišnici vsaj dva tedna. Zaenkrat sem to možnost zavrnila, saj se hči težko prilagaja in še nikoli ni bila sama nikjer, razen s šolo na taboru. Poskušati sem jo začela navajati na odvajanje ob isti uri vsak dan- po kosilu, ker imava takrat največ časa. Lactecon ji dajem dvakrat dnevno. Če ni preveč sitna čez dan in jezava in lepo tišči na stranišču, jo nagradim tako, da dobi zajčka-narisanega, za dan, ko se neprimerno obnaša, dobi piko. Za deset zajčkov dobi nagrado - kakšen zvezek, revijo po njeni izbiri. To jo nekoliko motivira in malo se stvari izboljšujejo. Njeno odvajanje pa še zmeraj ni povsem urejeno. Skrbi me, kako bo, ko se bo začel pouk. Vem, da je pot do uspeha še dolga, vendar bi rada vedela ali ravnam pravilno. Rada bi tudi vedela ali je bolje, da ji rečem, da naj zjutraj, ko poskusi kakat in po kosilu, ko tudi poskuša, vmes pa naj ne bi bila toliko na stranišču, rečem naj ne gre, tudi če ima občutek, da jo tišči, ker se mi zdi oziroma ona tako trdi, da ima ves čas tak občutek, če pa se s čim zamoti in malo pozabi, pa ne hodi kar naprej. Verjetno je najbolje, da se veliko s čim ukvarjamo, da pozabi. Ne vem, kaj naj ji rečem, ko mi reče, da jo skrbi ko bo v šoli. Sedaj sem ji rekla, da lahko gre med odmorom vedno na stranišče. Se pa nekako boji vprašati učiteljico.
Rada bi nasvet, kako naj ravnam z njo od jutra do večera, da bi se to uredilo in zato vas prosim za pomoč. Šola kakanja je zadnji izhod, če res ne bi šlo drugače.
Hvala in lep pozdrav.
J
Odgovor
Pozdravljeni!
Odvajajnje blata je glede na opisano pri vaši hčerki težava, s katero se ukvarjate (pre)dolgo. Pri težavah z odvajanjem blata obstajajo neki splošni napotki, vendar pa je potrebno vsakega otroka in njegove težave obravnavati individualno. Pri omenjenih težavah je pomembno, da se ugotovi, ali morda obstajajo kakršnikoli organski vzroki za težave z odvajanjem (to je potrebno ugotavljati pri pediatru in ostalih specialistih). Prav tako je pomembno, da otrok uživa hrano, bogato z vlakninami, da popije dovolj vode in da se dovolj giblje. Žal je ponavadi tako, da ravno otrokom, ki imajo težave z odvajanjem blata, takšna hrana ne diši, pa tudi gibljejo se ne prav radi. Slabša samopodoba in t.i. naučena nemoč (občutek, da tako ali tako ne morejo nič storiti, da bi se stanje spremenilo) prav tako prispeva k vztrajanju težav. Prav tako je pomembno, kolikšno pozornost celotna družina namenja problemu. Pri vas se glede na vaš opis družinsko življenje kar dobro že vrti okrog hčerinih težav (kar je seveda glede na trajanje in vašo zaskrbljenost in željo pomagati tudi razumljivo). Sistem nagrajevanja, ki ste ga opisali, je lahko pri reševanju omenjenih težav primerna strategija, ni pa nujno vedno uspešna. Nekateri strokovnjaki tudi priporočajo, da pri kroničnih težavah z odvajanjem blata otroku poskuša pomagati tisti starš, ki je bil v preteklosti manj vpleten v toaletni trening otroka. kot vidite, je veliko dejvanikov, ki jih je treba pri otroku preučiti oz. upoštevati. Priporočam vam, da poiščete pomoč pri kliničnem psihologu, ki vam bo znal svetovati glede na individualne posebnosti vaše hčere. Ob tem boste tudi lažje presodili, ali se udeležiti šole kakanja ali ne. Srečno!
Preberi še
Mag. Mateja Hudoklin, univ. dipl. psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV