Vprašanje:
Spoštovani, imam težave z zobmi že dve leti. Od maja 2018 sem hodila k zobozdravniku, ki mi je začel puliti zobe, tudi štiri naenkrat. Medtem sem dobila infekcijo, poslal me je h kirurgu, ki mi je izdolbel luknjico na spodnji čeljusti, bolel in vnel se mi je zob levo spodaj. Dal mi antibiotik. Sta mi pa kirurg in pomočnik iztiskala gnoj tako močno, da sem na stolu omedlela. Naslednji dan bi morala ponovno nazaj, pa več nisem zmogla, ker sem celo noč bruhala in imela drisko. No precej kasneje sem ugotovila, da sem alergična na penicilin (Amoksiklav). Kakor koli, moj zobozdravnik je nadaljeval puljenje in me naročil čez 6 mesecev, da bova začela z novimi zobmi. Ko sem prišla lani avgusta do njega, se je naredil, da o tem ne ve nič. Ostalo mi je osem zob. Odpravil me je, da bo poslal na zavarovalnico in me bodo poklicali. V 10. mesecu sem dobila sporočila ZZZS, da DR. več ne dela tam in naj si izberem novega. V glavnem nadomestila zanj še nimajo, jaz pa imam vedno večje težave. Prišel je covid-19 in je še huje. V ustih me boli ali skeli, spodnjo ustnico mi včasih čisto skupaj potegne. Težko si čistim zobe, ker me bolijo dlesni. Kar pa je najhujše, začeli so mi odpadati lasje. Prejšnji teden sem opazila zelo močno izpadanje las. Ker imam sicer zelo goste lase, sem to takoj opazila. Menim, da je to zaradi zobovja. Prosila bi vas za vaše mnenje.
Vnaprej se vam zahvaljujem.
Andreja iz Maribora
Odgovor:
Spoštovani!
Glede nadomeščanja zobozdravnika, ki vam ni več na voljo, povprašajte v Zdravstvenem domu, zagotovo imajo urejen sistem za nujne primere.
Ker vaš zobozdravnik ne dela več, si boste morali izbrati novega osebnega zobozdravnika, ki vas bo obravnaval.
Kar se tiče načrta terapije, zobozdravniki terapijo predlagamo, lahko več različnih možnosti, vi pa se odločite, kakšna bi bila izvedba. Vedeti pa morate, da če zobje niso rešljivi, jih je treba izpuliti, če ne želite, da pride do poslabšanja zdravstvenega stanja. Tu mislim tako na zdravje v ustih kot na splošno zdravstveno stanje.
Slabi zobje – zobje, ki imajo karies, granulome, so polomljeni, odlomljeni, počeni … – lahko pomenijo fokuse ali slovensko žarišča. To pomeni, da se mora vaš organizem neprestano boriti z mikroorganizmi (bakterije, virusi, glive …). Zobje, ki so fokusi ali žarišča, lahko povzročajo nepojasnjene težave v splošnem zdravju, kot na primer luščenje kože, kožne izpuščaje, nepojasnjene bolečine, otekline in podobno. Povzročajo res lahko tudi izpadanje las. Vendar je to težko z gotovostjo povezati.
Svetujem, da si izberete novega zobozdravnika in mu težave opišete. Po pregledu in RTG diagnostiki bosta lahko skupaj naredila načrt terapije in načrt rehabilitacije.
Običajno najprej naredimo pregled in očistimo zobne obloge, če so prisotne. Nato naredimo rentgensko diagnostiko, s katero dopolnimo pregled. Šele takrat lahko naredimo načrt rehabilitacije in načrt terapije.
Načrt terapije običajno obsega odstranitev zob, ki niso rešljivi, zdravljenje zob, ki potrebujejo koreninsko zdravljenje – endodontijo, čiščenje kariesa in plombiranje zob, zdravljenje parodontalne bolezni, če je prisotna …
Načrt rehabilitacije pa obsega obnovitev zob s prevlekami, kadar teh zob ni mogoče obnoviti s plombiranjem ali kadar je zob nosilec delne zobne proteze, izdelava delne proteze kadar so še prisotni zobje ali totalne proteze, kadar v eni čeljusti ni več nobenega zoba. Manjkajoče zobe v vrzelih lahko nadomestimo tudi z zobnimi mostički, kadar zobje ne manjkajo na koncu zobne vrste in če med enim in drugim zobom ni prevelike razdalje. Manjkajoče zobe pa lahko nadomeščamo tudi z implantati.
Kar brez strahu. Le čim hitreje si izberite novega zobozdravnika.
Mirjam Kovačič
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV