Vprašanje
Spoštovani!
Pred nedavnim mi je bila v uho vstavljena timpanalna cevka. Že pred tem sem imel navodilo s strani svojega ORL specialista, da se moram čim bolj izogibati močenju sluhovoda; s tem, da je to veljalo predvsem v smislu izdatnejšega vstopa vode (npr. potapljanje, neposredno "zalivanje" ušesa pri umivanju las, ipd.), načeloma pa naj kakšna posamezna kaplja vode ne bi bila "usodna".
Že pred vstavitvijo TC sem pri umivanju las ter pri običajnih aktivnostih v vodi (plavanje, vožnja s čolnom,…) uporabljal zamaške za ušesa, ki sicer niso 100 vodotesni, so pa z nekoliko pazljivosti zadostovali za preprečevanje vstopa vode v ušesa. Četudi je kakšna kapljica vode izjemoma našla pot v sluhovod, je to še bilo v okviru "dopustnega".
Po vstavitvi TC sem od svojega specialista prejel navodilo, da "ne smem močiti sluhovoda" oz. da voda v nobenem primeru ne sme priti v sluhovod. Prebral sem tudi že Vaše odgovore na temo TC ter videl, da prav tako prepovedujete kakršenkoli vstop vode v uho v primeru vstavljene TC.
Še pred vstavitvijo TC sem s strani drugega specialista prejel nasvet, da naj za aktivnosti v vodi (plavanje, ipd.) uporabljam zamaške za ušesa, poleg tega pa še neoprenski trak, ki se prodaja pod blagovno znamko "Ear Band It" (http://www.swimstop.co.uk/store/ear_band_it.html). To naj bi bil po besedah specialista najučinkovitejši in najvarnejši način za preprečevanje vstopa vode v ušesa.
Naj se vrnem v sedanji čas, torej po vstavitvi TC. Po besedah specialista, naj bi bilo potrebno TC obdržati v ušesu karseda dolgo (vsaj pol leta ali več). Glede na to, da se približujejo poletni meseci in s tem dopust ob morju ter izleti k rekam in jezerom, me zanima, ali obstaja način preprečevanja vstopa vode v ušesa, ki je dovolj zanesljiv oz. varen, tako da se mi z nekaj pazljivosti (ki sem je vajen že od prej) ne bi bilo potrebno povsem odpovedati kakršnemukoli stiku z vodo. V nobenem primeru ne bi šlo za potapljanje ali plavanje pod vodo, sama ušesa bi bila vedno nad vodo (na to sem bil posebej pozoren že doslej), seveda pa ni mogoče izključiti "špricanja", pljuskanja valov, ipd. V kolikor obstaja tovrstna učinkovita in varna zaščita me zanima tudi, ali obstoja takšna različica zaščite, ki ob hkratnem (popolnem) blokiranju vode, vsaj deloma prepušča zvok (s fizikalnega vidika, menim, da bi to bilo mogoče, seveda pa sprašujem Vas, ali takšen izdelek obstaja).
Za odgovor se Vam iskreno zahvaljujem.
Odgovor
Spoštovani! Mislim, da razmišljate trezno - zamaški in pazljivost bo kar v redu!
Preberi še
dr. Igor Fajdiga, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV