Vprašanje
Lep pozdrav. Mene pa zanima naslednje in sicer. Že nekaj tednov mi v ušesih zvoni, podobno kot pred časom ko sem se vračal iz diskoteke, a stvar sedaj ne preneha kot takrat. Sicer ni zelo moteče a vseeno. Sam že nekaj časa opažam da imam povišan pritisk 150/85 a se počutim zelo dobro. Zanima me ali je zvonenje v ušesih lahko posledica povišanega krvnega pritiska. In kaj mi svetujete.
Najlepša hvala za odgovor
Lep dan še naprej
Odgovor
Spoštovani!
Tinitus ali šumenje v ušesih je zaznavanje šuma različne intenzitete in kvalitete (piskanje, brenčanje,zvonjenje, redko melodičen zvok), ki je prisotno brez zunanjega izvora zvoka. Lahko ga zaznavamo v enem ali obeh ušesih.
Vzrokov za nastanek je več, kar v 30% je prisotna akustična travma( zelo glasno poslušanje glasbe preko slušalk, v diskoteki ali na koncertu, glasni poki-eksplozije, petarde,ognjemeti). Tu najbolj pomaga izogibanje hrupu in dober spanec. Drugi možni vzroki so še motena prekrvavitev notranjega ušesa ob spremembah žilja ali vratne hrbtenice, staranju in oslabelosti sluha, nenadni oglušelosti z vrtoglavico in šumenjem-t.i. Menierov sindrom, otoskleroza in še nekaj redkejših. Ker je tu v ospredju kot razlog motena prekrvavitev, je tudi zravljenje usmerjeno v izboljšanje prekrvavitve, za kar se večinoma uporablja zdravilo bethistidin.
Na splošno velja, da je krtakotrajen tinitus dobro ozdravljiv, potrebno je ugotoviti vzrok in se mu izogibati. Pogosto je to znak preobremenitve, zato dober spanec in sprostilne dejavnosti pomagajo. Ponavadi se to kombinira z zdravili za izboljšanje prekrvavitve. Osnovno pa je izogibanje hrupu, prenehanje kajenja, omejitev večjih količin kofeinskih pripravkov in izogibanje stresu.
Večtedenski tinitus ima bistveno slabšo prognozo. Tu se tinitus redko popolnoma odpravi, z določenimi tehnikami pa ga lahko odmislimo, saj tudi šumenja hladilnika ali računalnika ne zaznavamo kot motečega. V vašem primeru je obvezna dodatna diagnostika povišanega krvnega tlaka, do tedaj pa izvajajte nefarmakološko zdravljenje le tega-omejite vnos soli, prenehajte kaditi in omejite vnos alkohola, čim manj suhomesnih izdelkov in svinjine na splošno, shujšajte ob debelosti in se redno gibajte. Kot vidite, imata obe obolenji podobne ukrepe zdravljenja brez zdravil, ki se jim po domače reče zdrav življenjski slog. Za vas je še posebej pomembno, da se izogibate preglasnim zvokom, saj je jasno, da je vzrok akutična travma!
Preberi še
Lili Ločniškar, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV