Vprašanje
Pozdravljeni. Imam problem, ki se mi na trenutke zdi prav smešen, vendar ko pride do trenutkov, ko se ta problem pojavi, si ne morem pomagati. Stara sem 23 let, absolventka, imam dobro družino in fanta. S fantom sva skupaj že več kot tri leta, tudi z njegovimi starši se dobro razumem. Večkrat me njegovi starši povabijo na kosilo ipd. in do zdaj je bilo vse vredu. kar naenkrat pa se mi je začelo dogajat, da so se mi začele roke tresti v času kosila z njimi. Sama sebi nisem mogla verjeti, saj so se mi roke tresle, srce mi je zelo hitro utripalo, kot da bi me bilo strah jesti z njimi, pa čeprav sem pred tem že neštetokrat jedla kosilo z njimi. Problem je bil predvsem pri juhi, ko še posebej pride do izraza tresenje rok. To me je tako presenetilo in nisem mogla verjet od kod naenkrat ta 'trema' oz strah z tresenjem rok. Od takrat naprej pa sem vedno pred kosilom s komer koli (tudi mojo družino in prijatelji) tako živčna, da se mi potem prav tako tresejo roke in prav nimam volje jesti, na krožnik si dam čim manj...samo, da bi čimprej pojedla in se nehala tresti. Ne vem zakaj se mi to dogaja, kot da me je naenkrat strah jesti pred drugimi in kot da me vsi gledajo kako jem in se mi pol roke še bolj tresejo. Zavedam se, da verjetno vsak gleda v svoj krožnik in morda ne opazijo moje tresenje, če pa je kdo opazil pa se mu zdi čudno (še posebej moji družini), saj je bilo do zdaj vse ok in vedno sproščeno. Kaj naj naredim? Res bi se rada rešila tega straha in vedno si dopovedujem, da je vse to v moji glavi in da me ne rabi biti strah jesti s komer koli, če me do zdaj ni bilo, potem pa pride do kosila in SPET s tem strah in tresenje... Hvaležna bom za vaš nasvet.
Odgovor
Spoštovana,
Za tresenjem rok v čisto določeni socialni situaciji ponavadi stojijo čustveni razlogi. Gre za podoben mehanizem kot npr. pri zardevanju. Ker se v neki situaciji počutimo napeti oziroma nam vzbuja nelagodje, strah ali tesnobo, se sproži vegetativna reakcija (npr. tresenje, pospešen utrip, zardevanje…). Reakcija nam nelagodje in strah še poveča. Ko se ponovno znajdemo v podobni situaciji, se lahko bojimo, da se nam tresenje (ali zardevanje) ponovi, kar poveča stisko do te mere, da se spet začnemo tresti. Prepričani smo, da vsi gledajo samo naše tresoče roke… Tako se sklene začaran krog strahu in reakcij.
Vaša reakcija bi se morda omilila, če bi razčistiti, kakšne okoliščine so vas spravile v tako veliko čustveno stisko (morda ste bili takrat jezni na fanta ali njegove starše, pa tega niste želeli pokazati), da je ta sprožila tresenje, zato se s fantom oz. njegovimi starši pogovoriti o tem. Morda bi pomagalo, če bi skušali ugotoviti, kateri strahovi ali drugi neprijetni občutki so povezani. Morda se (nezavedno) bojite, da vas fantovi starši ocenjujejo, ali ste ustrezni za njihovega sina, pa je ta občutek prišel na dan pri tistem kosilu. Morda ga je sprožila kakšna na videz nepomembna pripomba. Seveda je možnih veliko razlag, a iskati jih je treba v vašem doživljanju sebe, vaših bližnjih in vaših medsebojnih odnosov.
Vaše bližnje pa še vprašajte, če so opazili vaše tresenje rok pri kosilu. Zelo verjetno boste izvedeli, da jih večina tega sploh ni videla, tisti pa, ki so, tega niso doživeli kot težavo. S tem lahko zmanjšate občutek, da vas opazujejo in si ustvarjajo svoje sodbe. Premislite tudi, katerih situacije ne sprožajo te reakcije in skušajte poiskati razlike med enimi in drugimi. Če razbistritev okoliščin in občutkov ne bo pomagalo zmanjšati vaše težave, je naslednji možni korak pogovor s psihologom. Pazite nase,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV