Vprašanje
Pozdravljeni!
star sem 18 let, pred kakšnima 2 mesecema pa se mi je pojavila nekakšna izboklina na zadnjici, približno 1x1 velikosti... bral sem malo po forumih in se mi zdi da bi to lahko bil tur ... včasih malo boli in težje sedim v določenem položaju ... če malo bolj stisnem se malo pocedi kri ... zanima me, če se da to odstranit brez da bi moral k zdravniku po kakšen recept, torej če obstaja bilokakšno mazilo ali kakšna rastlina, kar bi pomagalo da bi ta tur izginil... videl sem da nekateri priporočajo ihtiol, me zanima če to res pomaga, ali predlagate kaj boljšega
pa če mi prosim še poveste, če ima to kakšno vezo s tem, da zelo veliko sedim (šola in potem doma učenje praktično do večera)
hvala lepa že vnaprej, david
Odgovor
Spoštovani!
Škoda, da niste bolj natančno opredelili, kje na zadnjici se vam je pojavil vnetni vozliček. Če je to na predelu med "ritnicama", v kanalčku, gre najverjetneje za težavo z vraščeno dlako, ki lahko povzroči precej nadležno, boleče in trdovratno vnetje. Takšno težavo je običajno potrebno rešiti "kirurško" - splošni kirurg s skalpelom prereže napeto kožo nad vnetnim gnojnim žaiščem in le-tega očisti.
V zadnjem času imamo prav pri nas v Dermatološkem centru Parmova, kar nekaj pacientov, pri katerih imamo zaradi ponavljajočih se "pilonodalnih sinusov" (tako se namreč takšno stanje imenuje), zelo lepe uspehe zdravljenja z laserskimi psoegi odstranjevanja dlačic na tem predelu.
Vkolikor pa je vnetno žarišče kje drugje na koži zadnjice, pa gre res verjetno za običajni tur. Tur je dokaj pogosto kožno vnetje, ki ga povzročajo bakterije; gre za vnetje dlačnega mešička in kože v njegovi okolici. Kadar pride zaradi določenih vzrokov do poškodbe dlačnega mešička, lahko bakterije s kožnega površja(stafilokoki) prodrejo globlje v kožo. Začnejo se kot boleča, rdeča zatrdlina,, ki v nekaj dneh meri v premeru 1-2 cm. V nadaljevanju se središče omehča, ob otipu spominjajo na z vodo izpolnjen balon. V kratkem času lahko postanejo zelo obsežni, tako da v premer lahko dosežejo celo več centimetrov. Ko se notranjost tura postopno polni z gnojno vsebino in odmrlim materialom, prizadeti to občuti kot stopnjevano bolečino. Občasno se na površini tura pojavijo belkaste ali rumenkaste izbokline, izpolnjene z gnojem.
Turi lahko po prehodnem krajšem občutku zmerne bolečine in srbenja lahko spontano izzvenijo. Pogosteje pa se večajo, v njih se kopiči gnoj in se končno na površini odprejo (počijo), gnoj se izlije; predel predhodnega vnetja se zaceli, praviloma z brazgotino. Običajno traja takšna težava največ 2 tedna.
Ko tur že nastane, priporočamo uporabo vlažnih in precej toplih obkladkov (gazo namočimo v vročo, nikakor ne vrelo, vodo) večkrat dnevno – to bo pospešilo odpiranje tura na površje in izlivanje gnoja.
Tura nikoli ne iztiskajte, saj se okužba lahko ob tem razširi na globlja tkiva!
Da boste preprečili širjenje okužbe, skrbno izvajajte osnovno higieno (2x dnevno umivanje prizadetih predelov s tekočo vodo in milom), poleg tega pa pogosto umivajte roke, vse tkanine in predmete, ki so bili v stiku s turom, temeljito operite v vreli vodi.
Kdaj poiskati zdravniško pomoč?
Zdravniško pomoč je potrebno poiskati v primeru, če se turi pogosto ponavljajo, kadar se po enem tednu zdravljenja z opisanimi obkladki ne pozdravijo, če dobite vročino ali pa, če se okoli tura pojavijo rdeči trakovi.
Upam, da sem bila dovolj izčrpna in vas lepo pozdravljam
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV