Vprašanje
Pozdravljeni! Imam 3-letno hčerko. Ko se udari, pade ali kakorkoli prestraši, pade v takšnen jok, da ne more zadihati in pade v nezavest. To se večinoma zgodi, kadar je z mano. O tem sem že brala vprašanja in vaše odgovore in sovpada s pojavom respiratorne afektivne krize. Moje vprašanje pa je sledeče: kaj storiti v trenutku, ko otrok pade v nezavest? Ali je smiselno otroka primiti za noge z glavo navzdol? Ali pa zmočiti z vodo? Hvala za odgovor.
Odgovor
Spoštovani,
najverjetneje gre za respiratorne afektivne krize. Vprašate me, kaj storiti v trenutku, ko otrok pade v nezavest?. Če ste brala moje odgovore na to temo, ste verjetno ugotovila, da lahko takšne napade preprečimo z našim ravnanjem. Tako do nezavesti sploh ne pride. Če smo ugotovili, da se napad poglablja zaradi otrokovega strahu, ker je mama dezorganizirana (prestrašena, nemočna) in ne obvlada situacijo, moramo poskušati otroku pokazati (tudi brez besed), da nas njegov napad ne "vrže iz tira". Napadi pri respiratornih afektivnih krizah praviloma minejo "sami od sebe". Nekateri otroke med tem tresejo (ni dobro) ali poškropijo z vodo (boljše), napad pa med tem že mine. Lahko pa mirno počakate, da napad mine in med tem opazujete otroka. Najboljše je že ob začetku otrokovo pozornost usmeriti nekam drugam (npr. "Gremo se igrati…" ali "pridi bova pogledala…"). Tako bo otrok dobil sporočilo, da se nič hudega ne dogaja in da situacijo obvladate. Večkrat vam bo to uspelo, manj bo napadov.
Vaši hčerki želim odraščanje brez respiratornih afektivnih kriz, vam pa uspešno premagovanje vašega in njenega strahu. LP
Preberi še
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV