Ulcerozni kolitis

Tatjana Puc Kous dr. med.

Spoštovani! Lani poleti so se mi pričele težave z drisko. V septembru mi je pri obistku gastroenterologa bila postavljena diagnoza UC - kolitis. do konca novembra je bilo vse v redu - Salofalk, nato ...

Vprašanje
Spoštovani! Lani poleti so se mi pričele težave z drisko. V septembru mi je pri obistku gastroenterologa bila postavljena diagnoza UC - kolitis. do konca novembra je bilo vse v redu - Salofalk, nato pa sem si verjetno sam s česnom povzročil prvi zagon - teden dni krvi do polovice decembra pozdravljeno s klizmami salofalka. Januarja, ko bi moral nastopiti službo sem zapadel pod virusno drisko, ki mi je ponovno sprožila rahel zagon - kri 2 dni. Takrat sem prvič šel na Medrol in ga še danes jemljem 4 mg - nikoli pa več kot 16 mg. 4 mg zadoščajo, le da opažam da se mi je z januarjem prestavilo vnetje iz zadnjega dela na celotno debelo črevo. Sedaj se zadeva dokaj umirja - ni bolečin in krčev, edini problem ki me še moti in ga nikakor ne morem normalizirati je blato. Ali je kašasto ali mehko, kompaktno pa navkljub dietni prehrani noče postati. Zanima me predvsem kako dolgo traja proces normalizacije in ali je možno da je Medrol vzrok za "tekoče" blato? Krvi od januarja ni več pa tudi takrat je bila krvavitev le rahla. Zanima me tudi ali lahko pijem kakšne energetske napitke in beljakovinske shake, ker mi je v januarju pobralo cca. 10 kg in od tega večino mišične mase? Hvala za odgovor ! Lep pozdrav,
Odgovor
Pozdravljeni! Blato je pri ulceroznem kolitisu zelo redko normalno formirano, ker je večinoma prizdeto levo črevo spodnji del, kjer se ponavadi blato zgosti. Zdravila lahko dvignete na 3 g Salofalka in dodate še probiotike Probiolex 2x1 vsaj 2 tedna in se mogoče uredi, ke rob virusni infekciji je vlika možnost d ase vam je porušila črevesna flora. Belajkovinske napitke načeloma lahko pijete vendar je najbolje da se preiskusite, kater ein koliko jih prenesete. Celulozne hrane ne morete prenesti(sadje zelenjava) Poskusite z enteralno hrano, ki je prav za bolnike z motnjami na prebavilih lahkos e kupi v Sanolaborju na primer Enshure in je kaloričen in še vsi mikroelementi ki jih potrebujete zaradi kroničnega vnetja. Je več preparatov in naj vam v lekarni naročijo recimo Proshure( je dražji) brez vlaknin. Lp Puc
Tatjana Puc Kous, dr. med.
Preberi še
Tatjana Puc Kous, dr. med.