Urtikarija zaradi mraza

Mag. Metka Adamič dr. med.

Pri hčerki /11 let/ se že od 6 leta starosti pojavlja preobčutljivost kože na mraz. Pojavi se rdečica, mehurji.Pomagava si s tabletami Flonidan S, ki zaležejo, če jih vzame vsaj 1 uro preden gre ven. ...

Vprašanje
Pri hčerki /11 let/ se že od 6 leta starosti pojavlja preobčutljivost kože na mraz. Pojavi se rdečica, mehurji.Pomagava si s tabletami Flonidan S, ki zaležejo, če jih vzame vsaj 1 uro preden gre ven. Zanima me kdaj oz. če ta občutljivost premine. Ali obstaja kakšno zdravljenje? Ali je možno tablete Flonidan dobiti tudi na recept?
Odgovor
Spoštovani, verjetno gre pri vaš deklici za obolenje, imenovano Urticaria e frigore, zaradi mraza povzročena urtikarija. Ob tem se na predelih kože, ki so na hladnem ,lahko pa tudi izven teh, zaradi fizikalnega vpliva sproščajo neke snovi (mediatorji), ki povzročajo zanke, ki jih navajate. Prav zaradi omenjenega vzroka je najboljše »zdravljenje« izogibanje znanim dejavnikom, torej mrazu. Svetujem, da se napotite do dermatologa, ki bo na poslagi razgovora in pregleda eventuelno svetoval nekatere dodatne preiskave. Vkolikor jiomenjeno zdravilo, ki ga jemlje ob težavah pomaga, svetujem, da ga uporabljate še vnaprej - dobi se seveda tudi an recept (Flonidan, Claritine). Predvideti, kdaj bo težava prenehala, se žal ne da. Za nego takšne občutljive kože priporočam Trixera oljno kopel - dermatološka kozmetična linija Avene( v lekarnah), in kremo za nego. Nabavite ju lahko v nekaterih lekarnah. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.