Vprašanje
Spoštovana dr. Pšeničny!
Moja glavna težava je utrujenost. Vedno sem potrebovala le 5-6ur spanja za doseganje polne funkcionalnosti. Sedaj že več kot pol leta potrebujem 8-10ur spanja dnevno, poleg tega občasno zadremam še čez dan. Pijem po 3-4 kave na dan, ki pomagajo, a le za kratek čas. Zjutraj je najtežje, ko občutim včasih tudi vrtoglavico in slabost(nisem noseča, preverjeno). Ne morem se več prav skoncentrirati na učenje in študij, ki ga počasi zaključujem, izdelujem le s težavo. Drugače imam po svojih merilih vzpostavljen dober družabni sistem prijateljev, znancev, odnosi s primarno družino so normalni. S tem letom sem popolnoma zamenjala okolje, kjer sem se dokaj dobro integrirala, vendar so bile težave prisotne že pred tem. Poskušam jesti zdravo, tudi tekam dokaj redno, poskušam si postavljati neke nagrade, za disciplino, za budnost, vendar nič ne zaleže, s prisilo opravljam tudi vsakdanja opravila, včasih celo ne grem na zabavo, na katero bi rada šla, ampak sem preprosto preveč preveč utrujena in preostanke energije raje prihranim za študij. Prosim Vas za nasvet, kaj bi lahko še naredila, v primeru, da so težave psihičnega vzroka. Ker ne bi šla k zdravniku brez nekakšnih oprijemljivih fizičnih težav, ter zapravljala njihov čas.
Moram povedati, da se čustveno res ne najbolje počutim, preprosto zato, ker ne najdem nič tako prepričljivega, navdušujočega (od hobijev, prijateljev, fantov...) da bi se me dotaknilo in bi mi dalo zagon. Postavljam si dolgoročne cilje, ki jih moram doseči in sem jih, ter jih tudi še bom, ampak ni pa tiste čustvene komponente, ki bi me gnala do cilja. Tudi ne občutim zadovoljstva ali ponosa, ko nekaj dosežem. Konkretno: po prestanem izpitu sem vesela, ker se lahko grem spočit brez slabe vesti.
Hvala za Vaš odgovor in lep pozdrav.
Odgovor
Spoštovani,
Vzrokov za utrujenost in povečano potrebo po spanju je lahko precej, lahko so zunanji ali notranji. Najpogosteje so ti znaki povezani z zunanjimi obremenitvami in s pretiranim izčrpavanjem naše energije zaradi njih. Ker ste bili takrat, ko ste napisali vaše vprašanje, sredi študijskega izpitnega obdobja, je to morda glavni vzrok za vaše počutje. Namreč, več kot je napora, več potrebujemo počitka in razbremenitve. Če k intenzivnemu učenju v izpitnem času dodamo še morebitno tremo pred izpiti (ali celo intenzivnejšo nervozo), lahko oboje skupaj deluje precej izčrpavajoče.
Če med počitnicami v dveh - treh tednih utrujenost in slabost ne bi minili, bi veljalo iskati vzroke zanju znotraj vas, v telesnih ali psihičnih dejavnikih. Telesnih dejavnikov je lahko precej, med katerimi so pogosti izrazito nizek krvni tlak, slabokrvnost, znižano delovanje ščitnice in podobno. Prvi korak, če se simptomi s počitnicami ne poležejo, bi bil torej vseeno obisk zdravnika in preverjanje vašega zdravstvenega stanja. Če pa je to v redu, pa bi bilo vzroke za utrujenost iskati v psihičnem počutju.
Psihičnih vzrokov za povečano utrujenost in potrebo po spanju je lahko veliko. Pogosto sta ta dva simptoma povezana z depresivnostjo (več o depresiji na povezavi depresija ), na kar bi lahko nakazovala tudi druga dva znaka, o katerih poročata: izguba motivacije (…ni pa tiste čustvene komponente, ki bi me gnala do cilja…) in izguba zadovoljstva (…ne občutim zadovoljstva ali ponosa…). Naslednji vzrok za opisano počutje je lahko nezavedno izogibanje zaključevanju študija (niste napisali,v katerem letniku ste), saj zaključek študija pomeni odraslost, osamosvojitev ter sprejemanje pomembnih življenjskih odločitev. Nekateri se morda še ne čutijo dorasli tem korakom, pa na ta način nezavedno podaljšujejo čas do zaključka.
Naslednji vzrok za opisane simptome je lahko izgorevanje, ki se pojavi pri tistih ljudeh, ki skušajo s pretiranim deloholičnim prizadevanjem in doseganjem delovnih ciljev vzdrževati visoko samopodobo. Ponavadi gre za visoko storilnostne ljudi , ki sebe vrednotijo po študijskih ali delovnih dosežkih, ki so pogosto močno samodisciplinirani in perfekcionisti. Več o izgorevanju si lahko preberete na povezavi Simptomi izgorelosti .
Vzrokov za slabo čustveno počutje je lahko še veliko, a za podrobnejše razmišljanje bi potrebovala več informacij o vas. Če bi se torej vaše težave nadaljevale ali bi se jim pridružile morda še nove, potem bi se bilo smiselno poiskati strokovno pomoč pri psihoterapevtu . Z njegovo pomočjo lahko skušate raziskati vzroke za vaše počutje in poiskati načine za ustrezne spremembe sebe in svojega življenja. Če pa bi vaši simptomi postali tako močni, da bi bistveno okrnili kvaliteto življenja, bi se morda o morebitnih zdravilih posvetovali tudi s psihiatrom. Pazite nase,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV