Vprašanje
Pozdravljeni.
V reviji ABC zdravlja sem že pred časom zasledila članek, kjer doktor Pirnat razlaga o motenem delovanju ščitnice. Pravi; Moteno delovanje ščitnice, tako prešibko kot prekomerno, (hipo in hiper) je potrebno zdraviti. Zaradi spremenjenih presnovnih procesov lahko pride do okvare tkiv, posebej srčno-žilnega sistema, kosti in mišic in centralnega živčevja.
Prosila bi za podrobno razlago, do kakšnih okvar lahko pride v vseh teh zgoraj opisanih organih, kakšni so simptomi in težave, ter ali se dajo pozdraviti.
lep pozdrav
Odgovor
Lep pozdrav!
Poskusil vam bom na kratko odgovoriti na vaše vprašanje. Če s takim odgovorom ne boste zadovoljna vam priporočam, da preberete poglavja o ščitnici, predvsem o hipertireozi (prekomerni aktivnosti ščitnice) in o hipotireozi (tu je aktivnost ščitnice manjša kot je normalno.
Ščitnica vpliva na presnovo - metabolizem našega telesa. Če je delovanje ščitnice premajhno, se zmanjša presnova. Hipotireoza se kaže pojavom počasnosti, občutljivosti za mraz, znižanjem glasu, zmanjšanjem intelektualnih sposobnosti, večjo zaspanostjo, pojavom oteklin - predvsem goleni...
Hipotireoza v zgodnjem otroštvu oz. pri novorojenčku povzroči slabši razvoj možganov.
Hipertiroza (prekomerna aktivnost ščitnice) povzroči povečano presnovo v telesu. Človek je aktiven (ali hiperaktiven), slabše se koncentrira, zato je njegova storilnost manjša. Zaradi večje presnove težje prenaša vročino, kožo ima toplo, vlažno, gladko, fino. Srčni utrip ima visok, nad ščitnico je pogosto slišati sistolne šume. Pogosto je prisotno fino tresenje rok (tremor rok)... Pri nekaterih oblikah hipertireoze se pojavijo izbuljene oči (eksoftalmus)...
Povečana presnova povzroči izčrpanje telesa...
Preberi še
Prim. Jurij Šubic, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV