Vprašanje
Pozdravljeni! Sem 21-letna veganka, sem pa s tem
načinom prehranjevanja pričela približno mesec
nazaj. Ta način prehranjevanja mi zelo ustreza, saj
se psihično in fizično počutim odlično, skrbi me le,
da bi pozabila na kakšno pomembno sestavino v
prehrani. Sicer se trudim, da vsak dan jem sadje,
zelenjavo (svežo in kuhano), oreščke in semena,
polnozrnat kruh, stročnice, dodala sem si pa tudi
prehransko dopolnilo z vitamini B in alge (spirulina,
chlorella, lithothamnium), a bi iz preivdnosti vseeno
vprašala za nasvet.
Najlepša hvala
Lep pozdrav
Odgovor
Pozdravljeni!
Končno je tudi vaše vprašanje prišlo na vrsto. Sodoben čas, je čas iskanja prave poti za ohranjanje zdravja. Urbani miti nas spodbujajo k testiranju vegetarijanstva oz celo veganstva. No, no, ne se bat. Tako kakor je lahko vsejedstvo zdrav način prehranjevanja je tudi vegetarijanstvo in veganstvo lahko zdrav način prehranjevanja! Poudarek je na "lahko", ni pa nujno, vse je namreč odvisno od nas. Pri vas mi je všeč čut odgovornosti do sebe - pozanimali ste se kako bi lahko poskrbeli za sebe kljub omejujoči prehrani.
Veganstvo je zanimiva prehranjevalna tehnika, ki je ravno tako, kakor marsikatera druga, lahko zdrava in uspešna in nam pomaga, če sledimo vsem potrebam organizma, ohranjati zdravje. In to velja tudi za vas! Vendar je potrebno nekaj vedeti! Nosečnost in dojenje ter nekatera kronična zdravstvena stanja pa žal niso najbolj prijateljska takšnemu prehranjevanju. In takrat bo potrebno razmisliti, če je veganski slog prehranjevanja še tisti, ki omogoča kakovost življenja. Ne, ne bo potrebno začeti jesti mesa, dovolj bo omilitev zahtev in se prehranjevati lakto-ovo vegetarijansko. V redu?
Mišljenje, da je veganstvo istočasno tudi shujševalna kura, ne drži! Vse je odvisno od tega koliko česa zaužijemo. Cvrenje, ki nam omogoča enostavno pripravo okusnih jedi, je tudi v zdravem (!)veganstvu manj priporočljivo in velja pravilo - samo 1 krat v petih dnevih nekaj ocvrtega.
Pa količine živil? Za zdravo veganstvo upoštevamo uporabo t.i. veganske prehranske piramide, ki nam pokaže in pove koliko in katerih živil naj bi v enem dnevu pojedli. Vsaj 6 porcij škrobnatih živil preko dneva(polnozrnata!- kruh, riž, kaše, kosmiči, krompir...),, 2-4 porcije sadja, vsaj 3 porcije zelenjave, 2-3 porcije stročnic, in seveda sojino mleko.... Tole je sicer bolj na kratko, bolj okvir... Prehranska dopolnila bodo kar prav prišla...
Železo - vegani potrebujejo večjo količino železa, kakor mesojedi- železo iz rastlinskih virov se slabše izkorišča! resorbcijo železa iz stročnic povečamo, če v istem obroku pojeste nekaj kar vsebuje C vitamin in je istočasno vir sadnega sladkorja (npr pomaranča, grenivka) ali, če jed s stročnicami obogatimo z veliko C vitamina (sveža paprika) - tudi kalcij bo lažje izkoristljiv iz stročnic, če jih boste jedli istočasno z viri C vitamina...
Vitamina B12 imate na zalogi v telesu še za nekaj let - torej bodo alge samo tisto nujno dopolnilo.... Kljub vsemu pri izbiri žit za zajtrk izbirajte obogatene izdelke (s folati in B12).
In prijetno veganstvo vam želim

Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV