Vprašanje
Pozdravljeni!
Pri možu (41 let) so ugotovili nodozno glošavost. Do sedaj je opravil sledeče preiskave:
1. Aspiracijska biopsija gomolja: v vzorcu je obilica gostega in nekoliko bolj redkega koloida v katerem so skupine regularnih tireocitov, med njimi je nekaj regularnih disociranih tireocitov ter posamezne celice s povečanimi jedri in obilno citoplazmo. V ozadju so tudi posamezni linfociti. Nodus v levem polu ščitnice, UZ vodena aspiracijska biopsija s tanko iglo: koloidni nodus ščitnice z regresivnimi spremembami. Bazalna vrednost TSH je v mejah normale, ščit. avtoprotitelesa niso povišana. Vrednost tireoglobulina je nizka ob primernem rec. testu.
2. Scintigram ščitnice pa: ščitnica je povečana, razporeditev izotopa je v obeh režnjih primerna. Večji gomolj levo spodaj je scintigrafsko hladen (UZ gomolj 7x3,4 cm).
Zanima me ali je res potrebna operacija ščitnice oz. če je možno, da se z večjim vnosom joda (oz. kalijevega jodida) stanje izboljša brez operativnega posega.
Najlepša hvala za odgovor.
Odgovor
Pozdravljeni,
okvirno, takole na daljavo, lahko rečem naslednje:
absolutni indikaciji za operacijo bi bili rak ščitnice in pomembna zožitev sapnika zaradi pritiska velike golše, v primeru vašega moža pa obstaja relativna: zelo velik, hladen gomolj pri sorazmerno mladem moškem, kjer so ti gomolji redkejši in torej bolj sumljivi. Na kratko: operacija ni 100% nujna, je pa priporočljiva. Dodatek joda pri tako spremenjeni ščitnici nima smisla. Lep pozdrav,
Preberi še
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV