VESTIBULARNI SINDROM

Štefan Spudič dr. med.

Spoštovani! Zanima me kaj je vzrok vestibularnega sindroma? Je sploh ozdravljiv ali se ponavlja? če se ponavlja kako pogosto?

Vprašanje
Spoštovani! Zanima me kaj je vzrok vestibularnega sindroma? Je sploh ozdravljiv ali se ponavlja? če se ponavlja kako pogosto?
Odgovor
VESTIBULARNI SINDROM JE ŽE PO DEFINICIJI ŠIROKO ZASTAVLJEN POJEM IN GA DOLOČAJO TEŽAVE Z RAVNOTEŽJEM. PRI URAVNAVANJU RAVNOTEŽJA SODELUJE VEČ SENZORJEV, ŽIVČNIH POTI IN CENTROV, KI PRI TEJ NALOGI SODELUJEJO, NA VSAKEM MESTU PA LAHKO PRIDE DO MOTNJE, KI SE KAŽE KOT PROBLEM Z VRTOGLAVICO. SENZORJI RAVNOVESJA SO V KOSTI SENČNICE(TEMPORALKE) TAM SO SENZORJI TAKO ZA STATIČNO KOT TUDI RAVNOTEŽJE MED GIBANJEM ORGAN JE OBOJESTRANSKI, TOREJ PAREN. ŽIVCI GREDO NATO V MOŽGANSKE CENTRE V PODALJŠANI HRBTENJAČI, MALIH IN VELIKIH MOŽGANIH. PRI RAVNOTEŽJU NAM POMAGA TUDI VID, SENZORJI V MIŠICAH IN TETIVAH... OBIČAJNO PRIDE DO RAVNOTEŽNOSTNIH MOTENJ ZARADI ZAČASNE OKVARE ENEGA OD SENZORJEV V NOTRANJEM UŠESU, PRIDE DO NERAVNOVESJA DESNO LEVO STRANSKIH SIGNALOV, KAR SI MOŽGANI NEPRAVILNO RAZLOŽIJO KOT VRTOGLAVICO. pONAVADI JO SPREMLJA SLABOST, BRUHANJE...OKVARO LAHKO POVZROČI ŽE VIRUS, ALHKO BAKTERIJA (TUDI BORELIJA), NASTANE PO PREKRVAVITVENI MOTNJI (ZAPORI PRETOKA V ŽILI), POŠKODOVANI VRATNI HRBTENICI... TO SO TAKOIMENOVANI PERIFERNI VZROKI. TEŽAVE PA LAHKO DELAJO TUDI PROCESI V MALIH IN MOŽGANIH, LAHKO JE TO PRVI ZNAK mULTIPLE SKLEROZE, TUMORJA... KAPI...VELIKA GLAVNINA TEH TEŽAV JE PERIFERNEGA ZNAČAJA IN JE MINLJIVA LAHKO JO SPREMLJA TUDI PISKANJE PO UŠESIH IN GLAVI IN SLABŠI SLUH. POGOSTOST LEPO OPIŠE ANEKDOTIČEN IZREK EMINENCE ORL IZ KLINIČNEGA CENTRA V LJUBLJANI, KI ZNA REČI, DA JE PREJ POTREBNO NATANČNO PREGLEDATI VSAKO OSEBO PREDVSEM ŽENSKEGA SPOLA PO 50 ALI 60 LETU, KI VRTOGLAVICE ŠE NI IMELA , KOT TAKO, KI JO IMA. STEM POVE, DAJ TA TEGOBA NEDVOMNO POGOSTA, SITNA VENDAR SAMA PO SEBI NI ŽIVLJENJSKO NEVARNA. RAZEN, ČE NISI KROVEC, POKLICNI PILOT...
Štefan Spudič, dr. med.
Preberi še
Štefan Spudič, dr. med.