Vprašanje
Pozdravljeni!
Stara sem 16 let in sem velika navdušenka nad tattooji. Glede na to, da imam kožno obolenje VITILIGO, me zanima, ali obstaja tveganje za nastanek brazgotin ali drugih zapletov.
Bele madeže mažem s kremo Vitix in jem veliko hrane, bogate z melaninom. Obolenje imam že od 11. leta.
Najlepše se zahvaljujem za odgovor!
Odgovor
Spoštovana,
zaradi vitiliga samega tveganje za brazgotinjenje ni večje kot sicer.
Pomembno je, da skrbno izberete, kje in pri kom boste posege tetoviranja opravili, sj je znano, da so zapleti manj pogosti pri profesionalno opravljenem tetoviranjuu, kadar se dosledno upoštevajo higienski principi in se poseg opravi s sterilnimi instrumenti. ker je tema precej aktualna, bi vam želela napisati, kakšni zapleti so možni, morda bo odgovor prebral še kdo, poleg vas.
• Najbolj pogosto privede postopek tetoviranja do nastanka okužb z bakterijami, lahko tudi z glivicami in virusi (herpes simplex). Znaki okužbe se pojavijo kmalu po posegu: tetoviran predel postane dodatno pordel, otekel, boleč, ranice se ne celijo, iz njih izceja gnoj. Med takšne zaplete sodijo kožne okužbe kot so impetigo, celulitis, nastanek ognojka (absecsa)... do takšnih zapletov praviloma ne pride, če se tetoviranje opravi pod sterilnimi pogoji, s sterilnimi instrumenti ( sterilnimi iglami za enkratno uporabo) ob ustrezni dezinfekciji kože...
• Alergične reakcije lahko nastanejo lokalno, na mestu tetovaže ali pa sistemsko, pri tem prizadenejo še druge organske sisteme. Pogosto pride do razvoja alergije na živo srebro, ki se običajno nahaja v rdečem barvilu (cinnabar), ki pa se na srečo uporablja le izjemoma. Kemična snov, imenovana parafenilenediamin, ki se tudi uporablja pri tetoviranju, neredko povzroči nastanek kontaktnega dermatitisa.
o Velik problem pri takšnih alergičnih reakcijah predstavlja dejstvo, da se vnešenih barvil potem, ko se nahajajo v koži v usnjici ne da na noebn način (razen s kirurško odstranitvijo celotnega tetoviranega predela kože) odstraniti, zato so takšne posledice dolgotrajne in zelo neprijetne
o Alergična reakcija na sestavine barvil se lahko razvije kasneje, po nekaj letih
• Na predelu tetovaže lahko nastanejo vnetne reakcije, navzven opazne kot čvrsti vozlički – tako imenovani tujkovi granulomi, ki lahko na predelu ustnic motijo govor in prehranjevanje...Okoli barve, ki jo imunski sistem zazna kot tujek, pride do vnetne reakcije, ki skuša tak tujek omejiti.
• Največjo nevarnost nestrokovno in nehigiensko opravljenega postopka predstavlja prenos povzročiteljev različnih bolezni, ki se lahko prenašajo s krvjo: virus hepatitisa B, C in HIV. V zvezi s tem naj navedem podatek, da ameriška krvna banka načeloma ne sprejema krvi krvodajalcev, pri katerih je bilo v zadnjem letu opravljeno tetoviranje kjerkoli na telesu. Pdatek nosi brez dvoma v sebi pomembno sporočilo1
• Pozne posledice, ki so tudi najbolj pogoste, pa predstavljajo grde hipertrofične brazgotine in tumorozne brazgotine (keloidi), zlasti pri posamezniki, ki so nagnjeni k grdemu brazgotinjenju.
• Tetovaže, zlasti tiste, ki vsebujejo v barvah železov oksid in težke kovine, lahko zaradi interference predstavljajo problem pri opravljanju oziroma interpretaciji določenih medicinksih diagnostičnih postopkov, na primer magnetni resonančni preiskavi. Takšne preiskave lahko privedejo tudi do opeklin in otekanja predelov, kjer so v koži pigmenti. Zato je zelo pomembno, da posmaezniki pred takšnimi posegi o tetovažah obvestijo zdravnika radiologa, ki slikanje opravi
• Najbolj pogost in najbolj neprijeten zaplet pa je NEZADOVOLJSTVO s tetovažo. Prisotno je približno pri polovici tetoviranih. Zato vam svetujem, da pred odločitvijo dobro pretehtate vse "za" in "proti"; odstranjevanje tetovaž je namreč zelo trdovratno in za seboj pušča praviloma brazgotine in spremembe v pigmentaciji kože.
Lepo vas pozdravljam,
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV