Vitiligo

Prof. dr Miloš D. Pavlović dr. med.

Lep pozdrav. stara sem 28 let in odkar pomnim imam vitiligo. bele lise sem imela po gleznjih, kolenih, po prstih na rokah, ter po intimnih predelih telesa. s tem se nisem prevec obremenjevala, vse dok...

Vprašanje
Lep pozdrav. stara sem 28 let in odkar pomnim imam vitiligo. bele lise sem imela po gleznjih, kolenih, po prstih na rokah, ter po intimnih predelih telesa. s tem se nisem prevec obremenjevala, vse dokler se mi od lanskega poletja te lise niso zacele pojavljati tudi okrog oci. zdravila sem se samo s kremami (advantan in se ena), pred kratkim pa mi je farmacevtka v lekarni dejala, da obstaja neko novo zdravilo za to bolezen. ker se o tem trenutno zelo tezko pogovarjam, se obracam na vas s prosnjo, da me usmerite v pravo smer. noel.paer
Odgovor
Pozdravljeni! Kljub temu, da ne ogroža spološno zdravstveno stanje, vitiligo je zelo moteča avtoimunska bolezen, ki močno vpliva na kakovost življenja. Žal, do danes ni čudežnega zdravila za to bolezen. Pred kratkim je opravljena ena analiza dostopnih metod zdravljenja vitiligo in so na podlagi tega izdelane smernice za njegovo zdravljenje. Še naprej je na prvem mestu po učinkovitosti in varnosti ozko valovna UVB fototerapija (UVB 311 nm), šle po tem pride PUVA fototerapija. Novega odobrenega in učinkovitega zdravila za vitiligo za zdaj še ni. S UVB fototerapijo je možno uporabiti nekatero izmed nesteroidnih mazil ko sta Elidel ali Protopic, po nasvetu dermatologa, ampak njihova skupna učinkovitost ni nedvomno potrjena. V lekarnah najdemo različna druga zdravila za vitiligo, ampak resnih dokazov za njihovo učinkovitost ni. Z lepimi pozdravi!
Prof. dr Miloš D. Pavlović, dr. med.
Preberi še
Prof. dr Miloš D. Pavlović, dr. med.