Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Vitiligo

Mag. Metka Adamič dr. med.
04. 11. 2002 13.31
0

Spoštovani! Imam bolezen vitiligo.Po nekajletnem obsevanju na Dermatologiji (bolj ali manj uspešni) me zanima, če je na tem področju kaj novega. Prijazen dan.

Vprašanje
Spoštovani! Imam bolezen vitiligo.Po nekajletnem obsevanju na Dermatologiji (bolj ali manj uspešni) me zanima, če je na tem področju kaj novega. Prijazen dan.
Odgovor
Spoštovani, Glede na to, da imate obolenje že kar dolgo, ste se verjetno že tudi veliko informilarli glede novejših možnosti zdravljenja. Pri nas je na voljo poleg klasičnega mazanja z kortikosteroidnimi preparati, zdravljenje s tako imenovano PUVO (gre za kombinirano fotokemoterapijo). PUVA se je izkazala za uspešno pri določenem deležu zdravljenih - opraviti pa je potrebno več sto obsevanj, da dosežemo pričakovane rezultate oziroma repigmentacijo. Psoralen, ki ga moramo pri tem uporabiti, je v primerih ko so prizadete večje površine ( načeloma več kot 6 kv cm), potrebno jemati v obliki kapsul. Pri tem je tudi obsevanje vezano na celo telo. Pri tem imam nekoliko pomislekov - saj je teh obsevanj, kot sem omenila veliko. O vplivu ultravijoličnih žarkov na kožo pa je morda na tem mestu ne bi ponavljala. Tako, da je seveda potrebno pretehtati :možnost uspeha v primerjavi z morebitno škodo, ki bi ob tem nastala. Smatra se, da pri približno 75% zdravljenih pride do neke stopnje repigmentacije po kakšnem letu obsevanja 2x tedensko. V zadnjem obdobju se v svetu uveljavljajo za zdravljenje vitiliga, tako imenovani EXCIMER "laserji", ki sevajo ultravijolično vijolične žarke B skupine, ki so visokoenergetski. Potrebnih je bistveno manj obsevanj, obsevanja so natančna - namreč obsevamo le del kože, ki je prizedt z natančno odmerjeno jakostjo žarka.poročajo pa o dobrih uspehih pri bolnikih z vitiligom. Pri nas v Sloveniji takšnega laserja zaenkrat še ni, prav gotovo pa je že v bližini (na primer vTrstu ali Grazu). Uspešna obsevanja opisujejo tudi z ozkovalovno UVB vetlobo, ki jo prav tako uporabljajo v zadnjih letih, pri nas žal še ne. Čas zdravljenja oz obsevanja je krajši: 6-7 tednov (3x tedensko). Dobre uspehe s takšnim obsevanjem dosegajo na žariščih na obrazu, manj po okončinah. Opisani so tudi uspešni kirurški posegi, ko na zdravih predelih odvzamejo delčke kože, jih presasijo na prizadete predele in z obsevanjem stimulirajo pigmentne celice k tvorbi pigmentna melanina. V nekaterih laboratorijih vzgajajo pigmentne celice, ki jih predhodno odvzamejo z zdarvih predelov, nato pa jih presadijo v prizadete areale. Tako da se na tem področju dogaja precej zanimivega. Glede na podatke iz literature in kongresov menim, da je možnosti za zdarvljenje vsak dan več in upanja za bolnike tudi. Vsekakor svetujemo, da se prizadetei predeli ščitijo pred UV žarki. Natančen vzrok obolenja še vedno ni razjasnjen, obsataja več znanstvenih teorij glede tega. Še najbolj je verjetna avtoimuna teorija, ki meni, da organizem tvori protitelesa proti pigmentnim celicam na določenih kožnih predelih. V priizedetih predelih pigmentnih celic ni več. Kaj ga sproži, da se prične to dogajati, ne vemo natančno. Pogosto se namreč pojavlja istočasno z nekaterimi drugimi avtoimunimi obolenji, na primer ščitničnim, diabetesom, Addisonovo boleznijo, avtoimuno anemijo...Pri nekaterih je dedno pogojen. Prizadene do 1-2% ljudi. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650