Vprašanje
Pozdravljeni!
Zanima me, kaksni so znaki vnetja jajcnikov. Mene namrec pogosto boli v spodnjem desnem delu trebuha, vendar dosedanji ginekoloski pregledi niso ugotovili vnetja. Bi lahko slo za kronicno vnetje, ki ga ginekolog ni odkril.
Sicer nimam nobenih drugih tezav, izcedek je normalen, menstruacija tudi (je sicer boleca). Med nosecnostjo bolecin nisem imela. Stara sem 25 let.
Bi lahko bolecine bile posledica kaksne druge (nevarne) bolezni, ki lahko povzroci celo neplodnost?
Odgovor
Vzroki za kronične bolečine v spodnjem delu trebuha so lahko številni, tako ginekološki kot neginekološki.
Najpogostejši ginekološki vzroki za kronično bolečino so: pelvično vnetje (tudi jajčniki), endometrioza, brazgotine, kongestivni sindrom, tumorji jajčnika.
Neginekološki vzroki za kronično bolečino so lahko urološki, gastroenterološki, mišično-skeletni ali psihogeni.
Vnetje jajčnikov in drugih ginekoloških organov je lahko akutno, kronično ali atipično.
Za vnetje jajčnikov je značilna povišana telesna temperatura, bolečine v spodnjem delu trebuha, izcedek, boleče menstruacije, boleči spolni odnosi, bolečina pri ginekološkem pregledu. Lahko se pojavi tudi slabost, bruhanje ali driska.
Pri atipičnem ali »tihem« vnetju našteti znaki niso izraženi, ginekološki pregled in UZ sta lahko normalna. Največkrat to vnetje ugotovimo retrogradno ob laparoskopiji (odkrijemo brazgotine v trebušni votlini, ki so posledica vnetja). Najpogostejši povzročitelj atipičnega vnetja je klamidija, ki jo dokažemo z brisom cerviksa. Zdravljenje z antibiotikom je učinkovito le, če zdravimo preden nastanejo brazgotine.
Vnetja, tako tipična kot atipična, povzročijo brazgotine. Atipična vnetja so 5-krat bolj pogosta kot tipična. Če se zabrazgotini jajcevod ali jajčnik, je plodnost lahko zmanjšana.
Preberi še
Mag. Uršula Reš Muravec, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV