Vnetje srednjega ušesa

dr. Igor Fajdiga dr. med.

Že od zgodnjih let imam vnetje srednjega ušesa (desnega). Vse skupaj se je začelo takoj po porodu in prvem prehladu, ko so me prenašali po porodnišnici v Šempetru pri Novi Gorici , Novembra 1965. Tak...

Vprašanje
Že od zgodnjih let imam vnetje srednjega ušesa (desnega). Vse skupaj se je začelo takoj po porodu in prvem prehladu, ko so me prenašali po porodnišnici v Šempetru pri Novi Gorici , Novembra 1965. Takrat so porodnišnico obnavljali ter so bili hodniki še nepokriti. Vnetje desnega očesa je povzročilo vnetje desnega ušesa, ter posledično tudi pretrganje bobniča. Od tedaj sem imel redna vnetja srednjega ušesa, pojavili so se tudi kronični sinusi….. Ko sem bil na pregledih, so zdravniki mojo mamo redno spraševali, če se bo odločila za operacijo, pri kateri naj bi vsadili umetni plastični bobnič, vendar pa je to vprašanje zmeraj spremljala tudi razlaga, da je operacija lahko tudi nevarna, saje se lahko ob posegu poškoduje neki živec, ter pride do popačenja obraza, tako da je bil odgovor moje mame vedno negativen. Pred leti, po vojski so se vnetja skoraj umirila, ter sem imel le eno vnetje na leto. Zadnja leta sem veliko poslovno potoval po svetu, tako da sem verjetno zamudil tukajšnja spomladanska ter jesenska obdobja, ter vnetij sploh nisem imel več in na problem preprosto pozabil. Letos pa sem bil doma, pa me je sedaj pred mesecem spet prijelo staro vnetje. Šel sem do moje zdravnice, ki mi je dala antibiotike, kateri so za las zadušili vnetje tik pred koncem kure. Sedaj pa vprašanje: Zdravnica me je vprašala, če bi si dal operirat uho, kjer bi mi vstavili umetni bobnič, pa dodala, da to sploh ni tvegana operacija. Ali je to res? Je šla medicina res tako naprej, da operacija srednjega ušesa ni več tako močno tvegana? Kakšen je postopek, ter kaj lahko pričakujem po operaciji ? Za odgovor in vaše mnenje se vam vnaprej iskreno zahvaljujem! Lep pozdrav! Igor
Odgovor
Spoštovani! No, nekoliko po svoje si razlagate vaše težave, pa nič zato, mislim , da sem razbral zakaj najverjetneje gre. Vsaka operacija je določen tveganje, ki se ga mora operirani zavedati. Zdravnik je dolžan povedati kaj se ob operativnem zdravljenju lahko zgodi neprijetnega (iz različnih razlogov, ki jih zdaj ne bom navajal).Načelno vedno predlagamo le zravljenje, ki naj bi odstranilo bolezen in njene možne zaplete, torej bo korist večja od morebitnih posledic. Verjetnost zapletov je lahko večja ali manjša in se izraža z njihovim številom na določeno število posegov (na sto ali na tisoč). To je pomemben podatek, ki vam bo pomagal, da se lažje odločite! Vprašajte o tem zdravnika, ki vam je zdravljenje predlagal. Pa tudi vsa ostala vprašanja, saj vam nanje lahlo odgovori le on, ker vas in stanje vašega ušesa edini pozna. Ko ORL specialist vam lahko povem, da so zapleti pri timpanoplastikah redki (seveda pa še vedno možni!). Odločitev je vaša vendar se ne obotavljajte dosti. S časom bolezen napreduje, takrat pa je vprašanje če bo ta poseg zadostoval.. Mimigrede, na gre za plastičen bobnič, pač pa za poseg, ki ka ponovno ustvari iz vašega lastnega tkiva. LP, dr. Fajdiga
dr. Igor Fajdiga, dr. med.
Preberi še
dr. Igor Fajdiga, dr. med.