VNETJE ŽRELA

Štefan Spudič dr. med.

Pozdravljeni! Pred skoraj 40.leti (pri štirih letih) so mi odstranili mandlje zaradi prepogostih angin. V primeru vnetega žrela se mi vedno ob vsaki strani vratu - na zunanji strani jih otipam - poja...

Vprašanje
Pozdravljeni! Pred skoraj 40.leti (pri štirih letih) so mi odstranili mandlje zaradi prepogostih angin. V primeru vnetega žrela se mi vedno ob vsaki strani vratu - na zunanji strani jih otipam - pojavijo očitne otekline da komaj požiram, mehko nebo in jezik pa postaneta izdatno belo obložena, kar je značilno za angino. Ker vročine skoraj nikoli nimam in za vsak prehlad ne tekam k zdravniku, tega še nisem vprašala, me pa zanima - ali je morda možno, da mandlji v kakšni drugačni različici zrastejo nazaj?
Odgovor
Spoštovani, po operaciji mandeljnov, kjer so v večjo borbeno enoto zbrane imunske obrambne celice, se ob vsakem vnetju le te zbirajo na manjših zbornih mestih, kjer se namnožijo in udarijo po sovragu. Če se vnetja ponavljajo, nastanejo znaki takoimenovanega tonziloprivnega faringitisa, to je vnetja na teh manjših "kvazi mandeljnih". Otečejo lahko tudi bezgavke na vratu, ki pa so druga borbena linija. Glede na klinično sliko, povečano število levkocitov, posspešeno sedimentacijo in visoke vrednosti CRP dobite antibiotik, ki potolče bakterije ali prekine njihovo razmnoževanje, da imunski sistem naredi tisto, za kar ga je narava ali kdo drug izumila. Preveč poljudno? S spoštovanjem
Štefan Spudič, dr. med.
Preberi še
Štefan Spudič, dr. med.