Vprašanje
Pozdravljeni!
Obračam se na vas in upam, da boste lahko dogovorili na moje vprašanje.
Lansko leto, čez poletje sem imela cca. 2 tedna povišano temperaturo, do 39,5, otečene bezgavke, bolečine v grlu in slabo počutje. Pri dežurnem zdravniku sem dobila antibiotike (1. teden hikoncil, 2. teden, amoksiklav, 3. teden zitrocin), ki pa niso kaj prida pomagali, saj se je temperatura po prenehanju jemanja antibiotikov nadaljevala in sicer do 37,5 – cca. 8 tednov. V novembru sem imela kontrolo v Bolnišnici Topolšica (zdravim se za bronhialno astmo), kjer so mi pregledali kri in slikali pljuča. Izvidi so pokazali, da sem čez poletje najverjetneje prebolela infekcijsko mononukleozo, v krvi pa je bil prisoten EB virus in CMV virus, pljuča so bila OK. Od novembra pa do danes me ves čas zebe, od meseca februarja pa imam tudi povišano temperaturo do 37,5, ter bolečine v sklepih in mišicah. 21. aprila me je osebna zdravnica napotila na infekcijski oddelek, kjer mi je zdravnik dejal, da ni nič narobe z menoj in da če nimam tri dni zaporedoma povišane temperature nad 38, pri njih sploh nimam kaj iskati. Odšla sem nazaj k osebni zdravnici, katera me je poslala na odvzem krvi. Da je izvid normalen, mi je dejala po telefonu. Ker moje počutje nasplošno ni OK, tudi danes 2. maja imam še vedno povišano temperaturo 37,4 ter bolečine v sklepih in mišicah, vas sprašujem, ali se mi vročinska stanja ponavljajo zaradi lani prebolele infekcijske mononukleoze. Ali pa obstaja verjetnost, da se mi to dogaja zaradi mirene, katero mi je ginekologinja vstavila lansko poletje. Vizualno izgledam popolnoma zdrava. Imam dva otroka stara 6 in 10 let, katerima moram non-stop govoriti, da se ne počutim dobro. Občasno vzamem tudi kakšen lekadol, ki pa mi vročine pod 37 ne zbije.
Za vaš odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.
Odgovor
SPoštovani!
Nemogoče je po takem opisu in poteku bolezni postaviti diagnozo.
Dejansko lahko o povišani telesni temperaturi govorimo ob TT nad 37,5 st.C. Pod to vrednostjo gre lahko za fiziološka nihanja, zamik internega termostata, hormonska nihanja. Tudi omenjeni vložek lahko poviša bazalno telesno temperaturo. O tem se posvetujte z ginekologom.
Neredko se lahko začenjajo podobno sistemska obolenja vezivnega tkiva, včasih pa lahko kronično utrujenost povzroča tudi EB virus, ki povzroča mononukleozo, vendar takšni bolniki praviloma nimajo protiteles EBNA.
Priporočam, da si telesne temperature ne merite več, če le ni nujno. Skušajte pozabiti nanjo in vsaj mesec dni poskusite živeti, kot da ste popolnoma zdravi. S takšnim samoprepričevanjem lahko dosežete tudi dejansko normalizacijo kliničnega stanja po določenem obdobju. Dva do trikrat letno pa le obiščite izbrano zdravnico in preverite krvno sliko.
Preberi še
Mag. Branko Šibanc, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV