Vprašanje
Spoštovani,
imam 17-mesečnega sina, ki je imel oktobra prvič vročinske krče - 2-krat v istem dnevu, po tem pa sicer ne več, ker mu preventivno zbijamo vročino takoj, ko naraste na 38 (po priporočilu njegove zdravnice); kljub temu pa je bil ob zadnji virozi prejšnji teden nekaj trenutkov odsoten - ni se odzival na dražljaje, je pa stal oz. sedel, krčev ni bilo. Doma je bil odsoten približno minuto, v vrtcu (tam se mu je pojavila vročina) pa ne vedo točno cca. 2-3 minute. Obakrat je imel temperaturo malo čez 38. Zdravnici sem to omenila, pa se ji ni zdelo nevarno. Zanima me tudi vaše mnenje. Ali je to normalno pri otrocih, ki so nagnjeni h krčem? Ali priporočate kakšne dodatne preiskave? Kako nevarni so v resnici vročinski krči? Ponekod piše, da so, drugje spet, da niso. Zmedena sem in vas prosim, da mi pomagate rešiti mojo zmedo v glavi in skrbi.
Poleg tega me zanima, če obstaja kakšno drugo zdravilo poleg paracetamola za zbijanje vročine pri otrocih. Sinu namreč svečke "držijo" 3 - 4 ure, potem pa mu vročina začne izjemno hitro naraščati (pol stopinje v 20 - 30 minutah). Tudi tradicionalni načini zbijanja vročine se ne obnesejo - s kopanjem mu sicer zbijem vročino na okrog 37 stopinj, vendar mu takoj, ko ga vzamem iz vode začne tako hitro naraščati, da drgeta po celem telesu in v 15 - 20 minutah ima temperaturo že čez 38. (Oblečem ga malo, da se ne bi pregrel - žabice in bodi) Ker se bojim krčev, sem mu nekajkrat dala svečke paracetamola tudi po 4 urah. Kaj je hujše zlo paracetamol po 4 urah na višku bolezni ali tveganje za krče?
Hvala za vaš odgovor in lep popzdrav,
zaskrbljena mami
Odgovor
Spoštovani,
vročinski krči se pojavljajo pri 2 – 4 % otrok med 6. mes. in 4 letom starosti. Pogosteje jih imajo fantki. Nastopijo ob zvišani telesni temperaturi, največkrat v začetku bolezni. Paracetamol se mi zdi primeren za zbijanje visoke telesne temperature, le ne smemo ga dajati v premajhnem odmerku. Prevečkrat na dan prav tako ne bi svetoval. Najbolje je dozo in pogostnost določiti v dogovoru z vašim izbranim pediatrom. Visoka telesna temperatura ni bolezen, temveč je le bolezenski znak. Zato moramo ob visoki telesni temperaturi ugotoviti njen vzrok in zdraviti bolezen, ki je izzvala povišano telesno temperaturo. Fizikalne metode za zniževanje telesne temperature tudi lahko pomagajo. Razen mlačnih kopeli poznamo še obkladke (prsni koš ovijemo z vlažno brisačo in čez ovijemo suho), mazanje in masiranje telesa z alkoholom (npr. mentol špirit) in podobno. pomemben je tudi zadosten vnos tekočine, sobna temperatura, vlažnost zraka in drugi dejavniki. Če vaš sin dobi vročino, vam svetujem dati nekaj proti zvišani telesni temperaturi in obisk pri vašem izbranem pediatru. On bo ugotovil kaj je vzrok vročini in vam svetoval prava zdravila za naprej.
Vašemu sinu želim odraščanje brez vročinskih krčev, vam pa da jih boste obvladala. LP
Preberi še
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV