Vprašanje
Spoštovani,
sprašujem vas za 14-letnega sina, ki je pred 6 leti prebolel vnetje levega ravnotežnega živca.
Pred sedmimi tedni je pri športni vzgoji, pri prevalih in stojah na glavi, začutil omotice in nestabilnost. Stanje se do danes ni izboljšalo. Pregled ORL in avdiološke preiskave so bp, ravno tako tudi pregled krvi in urina ni pokazal posebnosti, na nevrološki pregled pa še čakamo. Splošna zdravnica mu je priporočila, naj ne telovadi in ga poslala v šolo. Vmes je prebolel dve virozi. Stanje se je ponovno poslabšalo. V tem času ne more: gledati TV, biti na računalniku, zelo slabo prenaša kakršnekoli vožnje z avtomobilom, celo branje mu ne dene dobro. Zelo hitro je utrujen in potrebuje čez dan večkrat počitek. Ko je v šoli, prihaja domov popolnoma izčrpan. Tudi vestibularne vaje, ki jih ves čas opravljamo, mu ne pomagajo. Opazil je, da so ob določenih gibih glave (gor-dol) omotice hujše. Že prej je občasno imel težave z omoticami, predvsem ob infekcijah (ki so bile pri nas zaradi znižane odpornosti zelo pogoste), vendar pa so te omotice ponavadi hitro izzvenele. Ker to traja tako dolgo, me zanima, ali bi lahko šlo za poškodbo vratu oziroma živčnih povezav. Ali lahko vse to sproža draženje živca za ravnotežje?
Kljub naštevim težavam skušamo živeti kolikor toliko normalno življenje, vendar pa je to glede na omejen maneverski prostor zelo težko. Kaj menite oz. kaj nam svetujete?
Za odgovor se vam zahvaljujem že vnaprej!
Lep pozdrav,
Janez Blažič
Odgovor
Pozdravljeni, veliko potrpljenja potrebujeta Vi in Vaš najstnik. Težko je biti pri miru, če pa napravi hiter gib... ima hitro težave. Najprej je smiselno izključiti hujše patološko dogajanje v področju perifernega ravnotežnega aparata v notranjem ušesu, v poteku 8. možganskega živca, v podaljšani hrbtenjači in malih možganih. Zato je smiselno opraviti MR glave, ADG, bitermalni VTG ki vse te možne vzroke izključi. Nato pa bo smiselno še naprej izvajati vaje, saj le na tak način pospešimo kompenzacijo, to je popoln prevzem enega, normalnega vestibularnega aparata, saj je drugi očitno okvarjen, preveč ali premalo deluje in zato prihaja do neusklajenega delovanja, kar se kaže z problemi, ki jih sine ima. Težave, ki jih opisujete dišijo po periferni okvari najpogosteje benignega karakterja, ki le postopoma izzvenijo, so dolgotrajne in ponavljajoče. Ohrabrilo pa bi nas dejstvo, če pri preiskavah ne bi našli ničesar.
Preberi še
Štefan Spudič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV