Vprašanje
Spoštovani!
Sem 28-letna mamica dveh majhnih otrok. Že 3 mesece imam težave z zamašenostjo nosu. Sem astmatik in jemljem Asmanex twisthaller 400 1x/dan ter tablete Moncasta 1 zvečer pred spanjem. Da bi si odmašila nos, katerega imam zamašenega skozi cel dan, sem poskusila s kapljicami fiziološke raztopine, z inhalacijami osoljene vode, kupila sem si tudi pršilo za nos Nasodren in tabletke Sinupret (nos so mi te tabletke odmašile samo dokler sem tabletke jemala- to je 14 dni, potem pa je bilo spet vse po starem), pa mi nič od tega razen Operila za odrasle ni pomagalo. Bila sem tudi na ORL pregledu (diagnoza-rinitis chr. allergica, nodulus plic. voc. dex.), kjer so mi predpisali Nasonex pršilo za nos in Avamys sprej za nos, pa mi tudi ti dve zdravili nista odmašili nosu. Žal ne vem več kaj naj storim, saj praktično brez uporabe Operila ne morem več dihati skozi nos. Prosim vas za vaš strokovni nasvet in se vam zanj že vnaprej iskreno zahvaljujem. Lep pozdrav.
Odgovor
Pozdravljeni, čestitam za naraščaj... in tako lepo strukturirano vprašanje. Če prav razumem, je Vaša astma, piskanje, težko dihanje, zasoplost... pod kontrolo Astmanexa in Monkaste. Glavni problem, ki ga pa ne uspete pošteno rešiti, je zamašen nos, težko dihanje skozi nos, suha usta, nekondicioniran zrak, ki gre skozi usta direktno v pljuča... kar se lahko kasneje neugodno pokaže tudi, kar se astme tiče. Sami ste lepo ugotovili, da vam nos odpre edinole dekongestiv Operil, ki je alfa 2 agonist in krči žilice v nosu, zato oteklina nosne sluznice splahni in lažje dihate. Problem je le ta, da ima to potentno zdravilo vpliv tudi na srce... ki pa ni tako ugoden, pa še en catch je, in sicer ta, da se njegova učinkovitost že po 14 dneh zmanjša ali pa ima celo prav obraten učinek, nos se namreč zaamaši, ker se receptorji naveličajo ene in iste komande, in pač več ne reagirajo, kot se od njih pričakuje. Nasonex, vamis in podobna zdravila imajo po katalogu sicer tudi minimalen dekongestivni učinek, ki pa ga pokažejo po nekajtedenski aplikaciji, še zdaleč pa ni tako opazen, kot pri operil ali sličnih kapljicah. Nosni kortikosteroidi namreč nespecifično zavirajo različne učinke kroničnega vnetja nosne sluznice, kamor spada tudi edem ali oteklina. Predvsem so ti spreji varni, količine zdravila so v enem vpihu minimalne, tako, da jih v krvi niti ni zaznati, prav zato pa je majhen tudi njihov vpliv na odpiranje nosu. Vaše probleme z zamašenim nosom vam lahko pomaga rešiti izkušen rinolog (ORL specialist, ki se še posebej ukvarja z nosom in sinusi) in sicer po pregledu nosu z endoskopom, preučitvi ev. CT slik, upoštevanju dosedanje pulmološke terapije. Večkrat se pri astmatikih v nosu pojavijo polipi, ali pa vsaj izrazito oteče sluznica nosnih školjk, ki ob hkratni vsaj delni ukrivljenosti nosne pregrade povzroča zabasan nos, kateremu medikamenti niso kos. Po pregledu bo jasno, ali je potrebno nosno sluznico operativno zmanjšati, lai odsraniti polipe ali poravnati septum... ali pa prav nič od tega, ampak le dodati antihistaminik tablete, pojačati Nasonex, ciljano ekskluzivno redko uporabiti Operil, nos redno čistiti s fiziološko raztopino. Strokovnjaki za nos so v Sloveniji dr. Boršoš, Jenko, Urbančič, Kroflič, Stopar, Becner, Lanišnik, Spudič, Kurent, Rakuš. Zdrav dih!
Preberi še
Štefan Spudič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV