Zaprtje

Doc. dr. Bojan Tepeš dr. med.

Spoštovani! Ne vem sicer, če ste ravno pravi naslov za moje vprašanje, vendar - poizkusiti ni greh. Imam 2,5 letnega sina, ki ima praktično že vse življenje težave s prebavo. Ne gre toliko za zaprt...

Vprašanje
Spoštovani! Ne vem sicer, če ste ravno pravi naslov za moje vprašanje, vendar - poizkusiti ni greh. Imam 2,5 letnega sina, ki ima praktično že vse življenje težave s prebavo. Ne gre toliko za zaprtje, saj odvaja blato vsak dan, kot pa za zapeko. Ko je bil še manjši je vedno odvajal blato v obliki bobkov - kot zajček, v zadnjem času pa se je zadeva stopnjevala. Blato je izredno trdo, ob odvajanju mu je verjetno razpokalo črevo, saj se večkrat pri odvajanju pokaže sveža kri. Ker zaradi bolečin pri odvajanju, noče več na kahlico ali stranišče je zadeva še slabša, saj ritko stiska. Bila sva že pri splošnem zdravniku, ki je predpisal sirup Prorektal in glicerinske svečke, kar pa bolj malo pomaga. Pri prehrani pazim, da bi pojedel čim več vlaknin - zato poje ogromno sadja, ki naj bi vplivalo tudi na odvajanje - kiwi, pomaranče, ananas, mandarine, jabolka, jabolčno čežano, v jogurt mu dodajam zmleto laneno seme, vendar ne opazim kakšnega vidnega izboljšanja. Odvajal mu ne upam dajati, saj vem, da se organizem nanje navadi in bi kasneje bili še v večjem "začaranem krogu". Popije tudi ogromno tekočine - negaziranih sokov, čaja, mleka, vode. Iz prehrane sem izključila banane, ki do neke mere zapirajo. Zanima me, kaj bi bil lahko vzrok takšnemu stanju, kaj bi se dalo narediti še z naravnimi sredstvi in ali naj pri splošnem zdravniku vztrajam, da so potrebne še kakšne dodatne preiskave in kakšne. Morda zgolj kot zanimivost: kadar je ob boleznih prejemal antibiotik Amoksiklav, pa je vedno prišlo do strašne driske in smo morali med terapijo, zaradi tega, antibiotik zamenjati. Za odgovor se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam. Zaskrbljena mamica.
Odgovor
Spoštovana, ob ukrepih ki ste jih že uvedla, bi dodatno svetoval še pitje več tekočine, predvsem pa še pitje mineralne vode Donat Mg. Popije naj vsaj 4 do 5 decilitrov mlačnega Donata na tešče. Otroka poskusite privajati na odvajanje ob istem času , najlažje je to zjutraj po zajtrku. V kolikor je na blatu prisotna kri, ali otrok toži za bolečinami ob izhodu iz črevesja, je prišlo do poškodbe ( ranic in vnetja v analnem kanalu ). V takem primeru je potrebno po navodilu, ki je priloženo, v analni kanal aplicirati zdravilo npr. Faktu kremo. V kolikor tudi to ne bi pomagalo je potrebno otroka predstaviti pediatru gastroenterologu. Lep pozdrav.
Doc. dr. Bojan Tepeš, dr. med.
Preberi še
Doc. dr. Bojan Tepeš, dr. med.