Zaprtost

Jože Lavrinec

Pozdravljen! Stara sem 21 let in imam težave s zaprtjem. Na blato ne grem tudi do 10 dni. Ko pa grem je le to trdo. Dobila sem že sirup prorektal za odvajanje pa mi pomaga le takrat ko ga popijem. Po ...

Vprašanje
Pozdravljen! Stara sem 21 let in imam težave s zaprtjem. Na blato ne grem tudi do 10 dni. Ko pa grem je le to trdo. Dobila sem že sirup prorektal za odvajanje pa mi pomaga le takrat ko ga popijem. Po več mesečni kuri naj bi mi uredil prebavo pa mi je ni. Pijem tudi donat, ki mi je od začetka nekaj časa pomagal, sedaj ne več. Kupila sem artičokine tablete,ki naj bi tudi spodbujale prebavo pa so od začetka delovale sedaj pa tudi to ne več. Prosim če mi lahko svetujete. Hvala lepa.Sara
Odgovor
Nič niste napisali o splošnih prehrambenih navadah. Koliko zelenjave pojeste? In sadja? Ali jeste polnozrnate izdelke ali vam mogoče ne dišijo preveč? Koliko tekočine popijete dnevno? Ko se začno prebavne težave je zelo pozno - pravimo lena prebava, včasih smo krivi tudi sami - Slovenci pojemo veliko premalo živil, bogati s prehranskimi vlakninami, in popijemo vse premalo tekočine. To pa je zelo pomembno! Najprej je potrebno urediti prehrano - tako, da bo v slogu zdravega prehranjevanja. Potem zaužiti dovolj tekočine - 2-3 litre – najbolje vode ali mineralne vode. Tudi Donat je dobrodošel. Potem poskrbite za neko telesno dejavnost - tudi to spodbuja peristaltiko črevesja in ureja prebavo. Kaj pa razni sirupi za odvajanje- ti vedno urejajo prebavo samo, kadar jih popijemo. Vedeti pa moramo, da se jih sčasoma navadimo in da vedno slabše učinkujejo. Torej začnite dan s tekočino (z vodo ali s čajem), poskrbite pa tudi za vse kar vaše telo potrebuje.
Jože Lavrinec
Preberi še
Jože Lavrinec