Zaprtost

Jože Lavrinec

Spoštovani, prosim, če mi lahko svetujete dieto za starejšo osebo, staro 89 let, ki ima težave s kroničnim zaprtjem. Pred dvemi leti je imela operacijo Ileusa; letošnje leto pa se ji je pojavila hern...

Vprašanje
Spoštovani, prosim, če mi lahko svetujete dieto za starejšo osebo, staro 89 let, ki ima težave s kroničnim zaprtjem. Pred dvemi leti je imela operacijo Ileusa; letošnje leto pa se ji je pojavila hernia v srednjem delu črevesja. Verjetno zatradi prevelikega napenjanja. Težava je zelo neprijetna zato vas prosim ,če mi svetujete kakšno zvrst hrane naj uživa oz. če lahko predpišete jedilnik. V naprej se vam zahvaljujem!
Odgovor
Povedano v enem stavku se sliši lepo: hrana naj bo sočna, mehka, bogata z prehranskimi vlakninami in z dovolj tekočine. V osnovi veljajo vsi napotki, ki sem jih že zabeležil v podobnih situacijah. Le da mora biti v primeru vaše hrane tudi sočna in mehka - po vsej verjetnosti ima nekaj težav tudi z žvečenjem in grizenjem. Kot prvo: pri starejših osebah je zelo težko zagotoviti dovolj tekočine. Nekako kar pozabijo na to, ker niso žejni. Torej jo neprestano spodbujajte k pitju raznih čajev, mineralne vode, žitne kave, juhe. Vsaj 2 litra in pol dnevno, lahko pa tudi nekoliko več. Mogoče bo prav prišel tudi kakšen zelenjavni sok ( rdeča pesa, zeljnica). Kruh, ki ga uživa naj bo iz skupine polnozrnatih kruhov, na Gorenjskem dobite tudi bel kruh z dodatkom inulina (kruh z inulinom). Primerna bo kuhana zelenjava (kar precej naj jo bo, lahko kot kaša), dušena kisla repica (mogoče tudi kislo zelje). Tudi ajdovi žganci z kislim mlekom ali probiotičnim jogurtom so primerni. Jedi ji obogatite z lanenim semenom (in ponovno dovolj tekočine). Prehrana naj bo razdeljena v več manjših obrokov - v vsakem naj bo ali zelenjava ali sadje. Predlog za kosilo - goveja juha, pire krompir (lahko matevž), dušena kisla repica, kuhana govedina, Drugi predlog: zelenjavna juha, ajdova omleta, jabolčna čežana (v katero dodamo laneno seme). Nič ne bi bilo napak, če bi lahko dodali še malo neke solate (mogoče rdečo peso) Toliko za idejo Srečno
Jože Lavrinec
Preberi še
Jože Lavrinec