Zatekanje urina iz mehurja proti ledvicam

Dejan Bratuš dr. med.

Pozdravljeni! Sem mati 8 letnega dekletca. Leta 1999 ji ji bil ugotovljen vezikureterni refluks II.-III. stopnje levo in I.-II. stopnje desno. Zaradi stalnih vnetij in uroinfektov so ji še istega let...

Vprašanje
Pozdravljeni! Sem mati 8 letnega dekletca. Leta 1999 ji ji bil ugotovljen vezikureterni refluks II.-III. stopnje levo in I.-II. stopnje desno. Zaradi stalnih vnetij in uroinfektov so ji še istega leta napravili transuretralno aplikacijo kolagena obojestransko. Zaradi recidivnega rezistentnega levostranskega vezikoureteralnega refluksa III.-IV.stopnje levo napravijo tipično plastiko po Cohenu levo oktobra 2000. Januarja 2001 ji vstavijo notranji sten v levo ledvico in levi sečevod. Decembra 2002 napravijo levostansko lumbotomijo in ureterolizo nato pa še ureterocistoneostomijo po Politano Leatbetterju skozi rez po Phanestillu. V marcu 2003 ji je bil ugotovljen vezikureteralni refluks III.stopnje desno, na levi strani refluks ni viden. Svetujejo aplikacijo kolagena. Zanima pa me ali obstaja možnost da ima hčera isto napako na desni strani? Obstaja kakršnakoli preiskava s katero bi se to lahko ugotovilo? V katerih primerih se opravlja računalniška tomografija? Ker hčeri ponoči še uhaja (tudi 2x na noč ali pa sploh ne) sem proti aplikaciji kolagena. Kaj mi svetujete? V tem času so bile opravljene številne preiskave tako ultrazvočne, ki so za otroka še najmanj boleče, od cistogramov in cistoskopij do sekvenčnih scintigrafij poleg vseh operacij. Deklico jo strah že ob vsakem kontrolnem pregledu. Da ne bo pomote, izraze sem prepisala z izvidov, sem namreč čisti laik. Hvala za morebitne informacije in veliko poslovnih uspehov. Suzana
Odgovor
Ne vem, kaj je bilo z refluksom desno v času, ko so se odločili delati operacijo po Cohenu levo. Nenavadno je namreč, da bi se po aplikaciji kolagena ta refluks ( desno ) popravil, pozneje pa spet pojavil celo v višji stopnji kot prej. Že od začetka pa je okvara na obeh straneh pravzaprav enaka, le da je šlo za različne stopnje. Tudi jaz bi svetoval desno ( če je zagotovo dokazan refluks ) najprej aplikacijo kolagena, šele nato eventuelno operacijo po Cohenu. Glede na to, da hči še moči posteljo, bi bilo dobro ugotoviti razlog, čeprav je verjetno ob kopici narejenih preiskav bila kakšna večja patologija s strani mehurja izključena. Da pa se to zdraviti simptomatsko ( Adiuretin kapljice ). Računalniška tomografija nam v primeru vaše hčere ne bo dala kakšnih koristnih novih podatkov, tako da po mojem ni potrebna. Se pa z vsem skupaj ne mudi in lahko mirno tudi še nekoliko počakate, če hčera sedaj nima pogostih vnetij ( predpostavljam, da je tako ali tako na antibiotični zaščiti ).
Dejan Bratuš, dr. med.
Preberi še
Dejan Bratuš, dr. med.