Vprašanje
Pozdrav!
Sem v hudi dilemi glede zdravljenja z Roaccutanom zdraviti z njim sem se začel ob koncu februarja- 28, danes sem imel pregled na dermatološki kliniki-18.10, dermatologinja je svetovala naj končam z zdravljenjem, do zdaj nisem imel niti en pregled iste zdravnice in vsaka mi je povedala drugače, povsod berem, da je pri roaccutanu najbolj pomembna končna doza zdravila, dermatologinja na pregledu pa mi je rekla da to ni pomembno, da naj bi bile to neke nove smernice v zdravljenju aken? Ponovno pregled imam januarja- imam še dve škatlici- po 30 kapsul ne vem naj upoštevam mnenje ali naj na svojo pest jemljem še do januarja bo kakšna bistvena razlika, skrbi me zdravilo sem jemal 7 mesecev imel sem nizek odmerek ni mi problem jemati še do januarja, ker res nebi rad da nebi dosegel končne doze, ki je potrebna - glede odmerka visok sem 172, težak 68kg- sem dosegel primerno dozo, če mi lahko odgovorite malo bolj podrobno, ker ponovno na pregled ne morem, in res nevem kaj naj naredim?????
Hvala za odgovor, pozdrav
Odgovor
Spoštovani!
Pri vašem pismu pogrešam predvsem dvoje podatkov in sicer, vašo starost, ter odmerek in čas jemanja Roacutana, ki ste ga jemali do sedaj.
Preden vam neposredno odgovorim, pa bi omenil nekaj dejstev glede roacutana.
Roaccutane je sicer zelo dobro zdravilo za zdravljenje aken (mislim, da je daleč najbolj učinkovito) in ga tudi sam predpisujem izbranim pacientom, vendar pa ima kar nekaj stranskih učinkov.
V večini svetovnih smernic je Roaccutane zdravilo šele tretjega izbora pri zdravljenju, to pomeni, da običajno (razen v posebnioh primerih) prej začnemo z zdravljenjem z drugimi zdravili in šele ob neučinkovitosti le teh, se odločamo za Roaccutane. To je še posebej pomembno pri mladih, (mlajših od 18 let) ter pri ženskah v rodni dobi (saj je zdravilo teratogeno - okvarja polod).
Žal iz lastnih izkušenj vem, da mnogi predpisujejo Roaccutane kot prvo zdravilo za zdravljenje aken, saj želijo biti "dobri" in "učinkoviti". Ker je zdravilo zelo učinkovito, so tudi rezultati dobri. Torej, predpisati roacutan in biti "dober dermatolog" seveda ni nobena umetnost ali znanje. Težava je v tem, ker so akne kronična oziroma dolgotrajna bolezen in jih tudi Roaccutane ne pozdravi, to pomeni, da je visoka verjetnost, da se bo po prekinitvi terapije bolezen ponovno poslabšala (lahko po 6 mesecih ali celo letu ali več). Zato je vedno smiselno dobro premisliti med učinki in stranskimi učinki, predvsem v luči dolgotrajnega zdravljenja. Pred uvedbo terapije z Roaccutanom, je potreben dober pregled, pogovor in pretehtanje o vseh možnih drugih načinih zdravljenja ter kar nekaj krvnih preiskav (vsaj lipidogram - določanje maščob v krvi) pri ženskah pa še negativen test nosečnosti ter uvedba učinkovite kontracepcije. Brez tega, se Roaccutana ne sme predpisovati.
Glede vašega vprašanja.
"Končna doza" ali strokovno "maksimalna kumulativna doza" pomeni koliko zdravila smete v celotnem trajanju zdravljenja prejeti in je pomembna le zato, da pazimo, da tega odmerka ne presežemo in ni nujno, da jo moramo doseči (pogosto jo ne dosežemo) temveč se za prilagajanje in čas zdravljenja z roaccuatnom odločamo glede na klinično sliko, po domače, ali je bolje ali ne. Seveda je drugače s priporočeno kumulativno dozo, kar pomeni, količino zdravila, ki naj bi jo pacient prejel, če želimo doseči določen učinek oziroma bolj pomembno, če želimo, da učinek zdravljenja traja vsaj določeno obdobje. Načeloma se roaccutana ne predpisuje za krajši čas kot so 4 meseci, saj se sicer bolezen prehitro poslabša. Običajno traja zdravljenje med 4 in 6 meseci, redkeje je potrebna daljša terapija - odvisno od vaše bolezni.
Torej o trajanju zdravljenja odloča dermatolog, ki vas vodi in spremlja. Če je dermatologinja na pregledu svetovala prekinitev, potem se je vedno zelo, zelo smiselno držati navodil zdravnika in ne "zdraviti" po svoje, saj si s tem lahko naredite kar nekaj težav.
Tudi glede trajanja zdravljenja ( če ste res začeli že februarja in niste prekinili čez poletje) potem je tako ali tako svetovana prekinitev. (spet povdarjam, da ne vem, kakšne odmerke ste jemali in ne morem izračunati kumulativne doze, tudi ne vem, kakšen je vaš "nizki odmerek" - običajno je to 0,1 mg na kg telesne teže).
Je pa potrebno vedeti, da se bodo akne lahko začele po prekinitvi slabšati, zato je potrebno nadalnje vodenje pacienta in uvedba drugačne vzdrževalne terapije. Kakšne in na kakšen način pa je odvisno od klinične slike in drugih dejavnikov in vam, ne da bi vas pregledal ne morem svetovati.
Lp
Borut Žgavec
Preberi še
Asist. Borut Žgavec, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV