Vprašanje
Mož in s tem cela družina smo se znašli v hudi stiski. Moža pestijo hudi napade jeze in strahu, kar panike in slabosti. Nezadovoljen je s svojim delom, ki pa ga zelo težko opusti,ker je s.p. in pred nekaj leti je izgubil vse člane svoje matične družine. Zdravniki mu dajejo kar naprej antidepresive, nihče pa nam ni svetoval še kakšnega res dobrega psihiatra ali psihologa, da bi se mož res lahko pozdravil,seveda bi po potrebi sodelovala tudi sama. Zdravila kar neha jemati, začne prekomerno piti in se neprestano smili sam sebi, nima moči, da bi razmišljal pozitivno in se spopadal z vsakdanjim življenjem. Obiskal je psihiatra v Ljubljani, privat, pa zadeva ni bila v redu, spet tablete, jaz pa menim da rabi pogovore, usmerjanje v drugačno mišljenje. Jaz se že dolgo trudim, da ga držim malo nad gladino, da ne potone, vendar mi včasih že zmanjkuje moči. Prosim pomagajte, kam se naj obrnem, oba sva v srednjih letih in imava odraščajoče otroke, nesrečni pa smo vsi, če je kdo bolan.. zadnje čase tudi že omanja samomor.. mene je groza kaj še bo...
Odgovor
Spoštovana,
Opisujete vrsto partnerjevih težav, ki se v zadnjem obdobju poslabšuje in najverjetneje kažejo na depresivno odzivanje. Načeloma velja, da antidepresivi (v večji ali manjši meri) zmanjšajo ali odpravijo samo simptome določenih psihičnih motenj (depresije, anksioznosti), z njihovimi vzroki pa se pacient sooča v psihoterapevtskemu procesu. Če le-teh ne odpravi, se bodo simptomi lahko vračali ob ponovni psihični obremenitvi. Kombinacija antidepresivov in psihoterapije je torej najuspešnejša za zdravljenju teh bolezni. Psihoterapevtsko zdravljenje izvaja psihoterapevt. To je strokovnjak (najpogosteje psiholog ali psihiater), ki je opravil podiplomsko specializacijo iz psihoterapije in uporablja različne metode zdravljenja s psihološkimi sredstvi, psihiater pa je zdravnik specialist, ki uporablja predvsem zdravljenje z zdravili.
Psihoterapevtske obravnave so praviloma dolgotrajne, trajajo najmanj nekaj mesecev, lahko pa tudi nekaj let (predvsem analitsko usmerjene), odvisno od cilje, ki jih skupaj zastavita terapevt in pacient. Uspeh psihoterapije je najbolj odvisen od motiviranosti pacienta za osebnostne spremembe in njegovega dela na sebi. Pri vašem soprogu bi lahko samovoljno opuščanje jemanja zdravil morda kazalo na pomanjkanje motiviranosti za zdravljenje, zato je smiselno postaviti vprašanje, ali ne bi enako sčasoma opustil tudi psihoterapevtske obravnave. Razumeti je mogoče vašo zaskrbljenost in trud, da bi mu pomagali, vendar je za zdravljenje ključnega pomena, da sam najde lastno motivacijo za zdravljenje, torej da se sam odloči zanj!
Druga težava je prekomerno pitje, ki je prav tako lahko ovira za začetek psihoterapevtske obravnava, saj velja, da je najprej potrebno zdraviti odvisnost. Ali je mogoče, da bi bili simptomi, ki jih opisujete, do neke mere celo povezani s prekomernim pitjem?
V vsakem primeru naj vaš mož poišče psihoterapevtsko pomoč. Večinoma so psihoterapevtske obravnave samoplačniške, čakalna doba na tiste, ki jih krije zdravstveno zavarovanje, pa je ponavadi nekaj mesecev. Pazite nase,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV