Vprašanje
Leta 1993 sem zbolela za imunsko hipertirozo.Najprej sem se zdravila s tabletami favistan, leta 1997 pa sem bila operirana.Odstranili so mi 5/6 ščitnice. Nekaj let po operaciji s ščitnico nisem imela nobenih težav, leta 2002 pa je prišlo do ponovitve hipertiroze v ostanku ščitnice.Ker v času, ko ne jemljem tablet athirazol ,prihaja v glavnem do povišanja vrednosti ščitničnih hormonov, mi zdravnik predlaga zdravljenje z radioaktivnim jodom. Stara sem 33 let in že nekaj let razmišljam o drugem otroku. Od leta 200-2003 sem se zdravila tudi zaradi stalnih krvavitev iz rodil.Po vrsti preiskav se je izkazalo, da gre za hormonske težave.V tem času sem jemala najrazličnejše kontracepcijske in druge hormoncke tablete. Je to povezano s ščitnico. Kaj mi svetujete?
Odgovor
Spoštovani,
če gre za rezistentno hipertirozo, ki se ne umiri po dobrem letu dni zdravljenja s tirostatiki, je najustreznejše zdravljenje prav aplikacija radiojoda, saj pravzaprav nima stranskih učinkov. Vedeti morate le, da prvih 6 do 12 mesecev po posegu odsvetujemo zanositev, kasneje pa je to možno brez nevarnosti za plod. Gledano za nazaj bi bilo očitno najbolje, če bi radiojod prejeli že leta 1997, saj ga je potrebno včasih aplicirati večkrat v razmaku 6 mesecev. Najbolje bo po mojem torej, da se čimprej odločite za aplikacijo. Kasneje je pričakovati, da bo prišlo do premajhnega delovanja ščitnice, kar pa je moč enostavno zdraviti z nadomeščanjem L-tiroksina in ni ovira za nosečnost. Hipertiroza je možen, vendar dokaj redek vzrok motenj menstrualnega ciklusa. Lep pozdrav,
Preberi še
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV