Vprašanje
Spoštovani! Z partnerjem se že 3 leta trudiva, da bi zanosila, vendar do sedaj še ni bilo uspeha. Moja starost je 28 let. V mesecu marcu so mi opravili HSG, nato mi je ginekologinja predpisala tablete Klomifen - najprej tri škatle (eno tableto zjutraj in eno zvečer 5 dni zaporedoma), nato še tri škatle. Po užitju vseh 6 škatel sem poklicala ginekologinjo, da bi se dogovorile za prihodnje postopke. Rekla je, da je čakalna doba za laparoskopijo zelo dolga in da mi bo še predpisala 3 škatle Klomifena. Zanima me vaše mnenje glede takšne količine teh tablet? Zanima me tudi kako izgleda laparoskopija (koliko dni je potrebno ostati v bolnici, kako je z bolniško in bolečinami - HSG je namreč zame bil zelo boleč - prehodnost imam vredu)in kakšni so nadaljni postopki, če še ne bo uspeha. Partner je že opravil spermiogram in ima vse v mejah normale! Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.
Odgovor
Pozdravljena!
Klomifen so tablete, ki stimulirajo jajčnike tako, da v njih dozori več foliklov in s tem več jajčnih celic. Verjetnost, da bo oplojena vsaj ena jajčna celica, se poveča. Glede na to, da sta bila HSG pri Vas in spermiogram pri možu bp, je smiselno jemanje Klomifena po opisanem programu. Če v tem času ne bo prišlo do spontane zanositve, je smiselno napraviti dodatne preiskave. Dobro je, če se odziv vaših jajčnikov na Klomifen spremlja ultrazvočno. Pred laparoskopijo bi Vam predlagala še hormonske preiskave (FSH, LH, PRL), postkoitalni test (kontrola prisotnosti in kvalitete semena v materničnem vratu po spolnem odnosu) in kot terapijo intrauterino inseminacijo (vnos semena v maternično votlino).
Laparoskopija je diagnostična preiskava, pri kateri s pomočjo posebne sonde, ki jo uvedemo skozi popek v trebuh s kamero pogledamo trebušne organe in ugotavljamo možne vzroke za neplodnost. Če pri preiskavi ugotovimo nenormalnosti jih, v kolikor je možno takoj operiramo. Če je laparoskopija samo diagnostična, ostane bolnica v bolnici okoli 2-3 dni, če je potrebna operacija, pa dlje, odvisno od obsega operacije. Laparoskopija je neboleča preiskava, saj poteka v splošni anesteziji; to pomeni, da bolnica spi (pri HSG ste bila budna). Najbolje je, da pokličete po telefonu v različne bolnišnice in se pozanimate za čakalno dobo.
Še to, pri 10-15% parov se kljub vsem diagnostičnim metodam ne ugotovi vzroka neplodnosti. Če je ekspozicija- čas od zaželjene nosečnosti dolg (pri Vas 3 leta) se parom predlagajo druge možnostih zdravljenja.
LP,
Preberi še
Mag. Uršula Reš Muravec, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV