Vprašanje
Spoštovani!
Prosila bi vas za nasvet. V roku treh in pol mesecev sem namenoma izgubila 13 kg- z telesno aktivnostjo( 4-5x) tedensko, ter z veliko pazljivostjo kar zadeva prehrano. Sedaj bi rada to novo telesno težo obdržala. Še vedno imam namen ostati aktivna, problem pa nastane pri prehrani. Namreč v obdobju hujšanja sem opažam morda zaužila celo premalo hrane, prav tako sem bila izredno pazljiva pri vnosu ogljikovih hidratov- te sem ponavadi zaužila le pri zajtrku, kasneje sem se kruhu, testeninam itd odpovedovala, pojedla pa sem veliko zelenjave,sadja,mlečnih izdelkov, mesa. Zanima me koliko in predvsem kakšno hrano mi dnevno priporočate, da bo ta zdrava in raznovrstna ter da bom dnevno pridobila vse vitamine in minerale, ki jih moje telo potrebuje. Iskreno vas naprošam za informacijo kako naj začnem dodajati ogljikove hidrate k prehrani ter v kakšni meri. Imam namreč veliko težave, da preprosto nimam več predstave koliko naj ob kosilu zaužijem npr. riža ali testenino. Kosilo ponavadi vsebuje kos piščančjega mesa ter solato, ali file ribe ter zelenjavo. Pred obdobjem diete sem namreč takšne hrane( testenin itd) pojedla ogromno in zato sem sedaj kar nekako izgubljena. Zanima me tudi, kje bi bilo možno dobiti kakšen jedilnik zdrave uravnotežene prehrane, po katerem bi se lahko orientirala. Prav tako pa vas naprošam še za en odgovor: ker 4 mesece nisem zaužila nič sladkega, sem do sedaj imela težavo, da v primeru zaužitja kosa peciva preprosto nemorem nehati. Že 2x sem tako pojedla ogromne količine hrane, od čokolad, hamburgerjev, sladoleda- skratka vsega, česar v času hujšanja nisem smela pojesti. Pojedla sem toliko, da sem v trebuhu čutila močne bolečine, nekaj dni sem imela težave s prebavo. Strah me je, da se bi takšno prenajedanje ponovilo, rada bi živela zdravo zato vas iskreno naprošam za nasvet.
Odgovor
Spoštovana, lepo, da ste izgubili telesno težo, če je bila ta razlog za vašo stisko, slabo počutje. Sedaj si izgubljeno oz. pridobljeno telesno težo želite ohraniti. Ja, vse dobro in prav, a samo s potezami, ki bodo res zdrave za vas tako v fizičnem kot duševnem počutju. Torej, jesti morate res uravnoteženo hrano, torej vse od ogljikovih hidratov, beljakovin, sadja, zelenjave, pa vse do maščob, ki so nujne za telo in tudi kakšno pecivo, sladkarije, kot jih omenjate. Manj kot boste delali selekcije, manj boste imeli manevrskega prostora za špekulacije, odrekanja, idr., ker vam tega preprosto ni treba. Jejte v zmernih količinah glede na vaše delo, aktivnosti in seveda zaužijte na dan toliko, da boste tudi vse pokurili. Ker ne poznam vašega dnevnega angažiranja, tudi težko komentiram kaj bi bilo za vas najprimerneje. Vsekakor imejte pet obrokov na dan, privoščite si res bogat zajtrk, dopoldanski prigrizek s kakšnim sadjem, jogurtom, obveznim glavnim obrokom ter popoldansko malico, zvečer pa ne jejte sadja, pač pa raje kaj beljakovinskega. Če vas še kaj zanima, se oglasite na dsternad@gmail.com, priporočam pa vam, da posvetite več pozornosti dnevnim obrokom in sestavi, da ne bi prevečkrat zahajala v prenajedanja, ki vas lahko potegnejo v začaran krog motenj hranjenja. O tem tudi v moji knjigi Motnje hranjenja:od besed, ki ranijo, k besedam, ki celijo in ob tem seveda majhne pregrehe ne bodo ravno naredile škode.
Preberi še
Mag. Dragica Marta Sternad
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV