Železo v krvi

Vojka Gorjup dr. med.

Aktivna ženska, 38 let, železo 8.6.Počutje slabo, utrujenost. Zanima me kolikšna je najnižja koncetracija železa, ki še ne potrebuje zdravljenja? Ali je zdravljenje samoplačniško ali pa ga pokriva zd...

Vprašanje
Aktivna ženska, 38 let, železo 8.6.Počutje slabo, utrujenost. Zanima me kolikšna je najnižja koncetracija železa, ki še ne potrebuje zdravljenja? Ali je zdravljenje samoplačniško ali pa ga pokriva zdravstveno zavarovanje? Za odgovor se Vam prisrčno zahvaljujem!
Odgovor
Spodnja vrednost serumskega železa je 10. Do nižjih vrednosti le-tega pri ženskah najpogosteje pripelje povečana izguba železa s krvavitvami (npr. menstrualnimi) ali premajhen vnos s prehrano. Pomemben podatek glede ev. potrebe po jemanju železovih preparatov je vrednost hemoglobina, hematokrita v krvi. Če je ta znižana, bi ob simptomih, ki jih navajate, priporočala jemanje enega od Fe preparatov, ki so na voljo na našem tržišču. Zdravilo se jemlje še tri mesece po tem, ko so vrednosti hemoglobina v krvi že normalne, da se s tem izpolnijo tudi zaloge železa. Zdravilo vam na recept lahko predpšiše vaš splošni zdravnik. Hvala za zaupanje! V. Gorjup
Vojka Gorjup, dr. med.
Preberi še
Vojka Gorjup, dr. med.