Vprašanje
Pozdravljeni,
stara sem 34 let in na zadnjem zdravniškem pregledu so ugotovili povišano vrednost železa 36,4.
Že 2 letni ne uživam mesa (razen rib in morskih sadežev), mleka in zelo malo mlečnih izdelkov.
Lahko količino železa zmanjšam/uravnam sama s prehrano? Ali je povišana vrednost nevarna za zdravje?
Zahvaljujem se vam za odgovor.
Odgovor
Spoštovani!
Vrednosti železa v krvi zelo variirajo preko dneva, zato na podlagi enkratnega izvida Fe v krvi, ne morete reči, da ima tega preveč ali premalo. Normalne vrednosti v krvi so od 10,7 do 28,6 mikro molov na liter. Železo se nahaja v telesu največ v hemoglobinu, nekaj v mioglobinu. Zaloge železa so vskladiščene v feritinu in hemosiderinu celic RES. Zaloga železa je pri ženskah v rodni dobi manjša kot pri moških zaradi rednih mesečnih krvavitev. Normalna koncentracija feritina je za žensko od 15-200 mikrog/l in za moške do 300. Pomembna je še vezalna beljakovina za železo v plazmi transferin in nasičenost le tega z železom.
Obstoja sicer nekaj bolezni, kjer se dejansko kopiči železo v telesu. Najpogostejša je avtosomno recesivna dedna presnovna motnja hemokromatoza, kjer gre za monogensko motnjo, ki povzroči v telesu lažno sliko sideropenije( pomanjkanja Fe), zaradi česar se poveča absorbcija v črevesju in sproščanje iz celic RESa( to so makrofagne celice v kostnem mozgu, jetrih in vranici). Po dolgoletnem kopičenju Fe v tkivih, ki se pri ženskah klinično pokaže šele po menopavzi, pride postopno do okvare raznih organov. Najbolj so prizadeta jetra, kjer se razvije ciroza, trebušna slinavka z razvojem sladkorne bolezni,temno pigmentirana koža, srce s kardiomiopatijo, gonade-spolne žleze s hipogonadizmom, pogost je jetrnocelični rak. Začetni simptomi se lahko javijo po 40. letu pri moških, razvita slika bolezni po 55. letu, pri ženskah 10 let kasneje. Začetni znaki so utrujenost, bolečine po sklepih, bolečine v trebuhu, temnejša obarvanost kože. Zdravljenje je z rednimi venepunkcijami, kasneje pa deferoksamin, ki je kelirajoče sredstvo in veže železo.
To bolezen sem malo bolj opisala, ker je med dednimi monogenskimi obolenji najpogostejša, se pa nanjo premalokrat pomisli.
Dvomim pa, da bi bila prisotna pri vas, zato kot vegetarijanka nikakor ne omejujte vnos železa s hrano, ki je pri tej prehrani že tako born.
Preberi še
Lili Ločniškar, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV