Zlom vretenca

Blaž Iskra dr. med.

Lep pozdrav! Star sem 23 let. Pred dobrim tednom sem si med smučanjem zlomil ledveno vretence L2, vendar je zlom stabilen. Dobil sem tritočkovno opornico in sem bil po 2 dneh poslan domov. Prosi...

Vprašanje
Lep pozdrav! Star sem 23 let. Pred dobrim tednom sem si med smučanjem zlomil ledveno vretence L2, vendar je zlom stabilen. Dobil sem tritočkovno opornico in sem bil po 2 dneh poslan domov. Prosil bi vas, ali mi lahko odgovorite: 1.)Če se slučajno da pomagati s čim pri čimprejšnjem celjenu kosti? Kot na primer: Jemanje kalcijevih šumečih tablet - ali pripomorejo k učinkovitejšemu celjenju? 2.)Ali je po končanem zdravljenju trdnost vretenca primerljiva s prvotno? 3.)Ali lahko pripomorem z določeno vadbo za hrbtenico ali v fitnesu zmanjšati možnost ponovnega zloma? 4.)Ali je po končanem okrevanju možno ukvarjanje z ekstremnimi športi (npr. deskanje, motokros, gorsko kolesarstvo,...)? Hvala lepa za odgovor!
Odgovor
Pozdravljeni ! 1. Ker ste zdrav mlad moški bo narava povsem zadovoljivo opravila svoje delo. 2. Da. V kolikor nimate kakšne pridružene bolezni, ki vpliva na kvaliteto in hitrost celjenja, potem je vretence sposobno za vse obremenitve, ki ste jih imeli tudi prej. 3. To pa vsekakor. Prav tako tudi edukacije pravilnih obremenitev, dvigovanja bremen ipd. Vsekakor pa redna telesna vadba bistveno pripomore k zmanjšanju možnosti poškodb. 4. Tudi to je možno, če ste se tudi že prej ukvarjali s tem, sicer ne vidim smisla, zakaj bi se začeli zdaj ukvarjati s tovrstnmi športi. Je pa za takšne športe še bistveno bolj pomembna priprava. Lep pozdrav, Blaž Iskra
Blaž Iskra, dr. med.
Preberi še
Blaž Iskra, dr. med.