Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Zobni kamen

Mirjam Kovačič dr. dent. med.
16. 11. 2002 16.43
0

Pozdravljeni. Star se 18 let in me zanima, kako bi lahko odpravil zobni kamen. Enkrat sem že bil na brušenju, pred 3 leti, vendar se mi je sedaj ponovno pojavil. Vzrok naj bi bila močna kislina v usti...

Vprašanje
Pozdravljeni. Star se 18 let in me zanima, kako bi lahko odpravil zobni kamen. Enkrat sem že bil na brušenju, pred 3 leti, vendar se mi je sedaj ponovno pojavil. Vzrok naj bi bila močna kislina v ustih oz. slini. Zanima me, kako lahko zmanjšam to kislino, da se mi zobni kamen ne bi delal več. Zobe si umivam 2×dnevno. Zanima me še, če se da zobe beliti.
Odgovor
Pozdravljeni! Zobni kamen nastane tako, da mehka zobna obloga, ki ni redno odstranjena zatrdi. Nekaterim se kamen nabere hitreje, nekaterim se sploh ne. Vendar če je mehka obloga dosledno in natančno odstranjena, se kamen zagotovo ne bo mogel stvoriti. V prodji so zobnepaste, ki vsebujejo triclosan ali cinkov citrat, ki pomagata, da se kamen manj nabira. Svetujem Vam, da si kupite tabletke, ki obarvajo zobno oblogo. Tako se boste naučili prepoznavati kje zobne obloge niste učinkovito odstranili. Na teh mestih poostrite higieno. Kadar je kamen že stvorjen,ga sami ne morete odstraniti. Redno hodite na kontrolne preglede in čiščenje zobnega kamna. Zobozdravnik Vas bo opozoril na mesta, ki jih s ščetko in nitko niste dosegli in Vam svetoval kako jih dosežete. Beljenje zob je v zadnjem času zelo popularno in se izvaja tudi pri nas v splošni zobozdravniški ordinaciji. Načinov beljenja je več, odvisno od tega kakšna je stopnja zabarvanosti in ali gre za beljenje posameznega zoba ali skupine zob, ali gre za žive ali mrtve zobe.Za beljenje se uporabljajo visoko koncentrirane peroksidne raztopine. Kadar gre za razbarvanje posameznega zoba - navadno je tak zob avitalen ("mrtev")- zdravljen, vlagamo belilo v notranjost zoba tolikokrat, da dosežemo željen učinek.Kadar belimo več zob hkrati, se lahko odločimo za dve metodi. Po eni metodi belimo zobe v zobozdravstveni ordinaciji in nanesemo visokokoncentrirano belilo na zobe. Pri tem potek beljenja zobozdravnik neprestano nadzira.Po drugi metodi, se izdela posebna šablona iz umetne mase, ki se adaptira na zobe.Peroksidne raztopine so v tem primeru manj koncentrirane. Pacient dobi belilo in šablono za domov. Zvečer nanese belilo v šablono in jo namesti na zobe ter jo ima v ustih čez noč toliko ur kot to sproti določi zobozdravnik. Umetni zobje načeloma niso ovira,problem lahko nastane, kadar je umeten zob narejen v tenutni barvi ostalih zob in se po končanem beljenju barvno ne bo več ujemal z ostalimi zobmi. Opozoriti Vas moram, da so beljeni zobje nekaj časa lahko precej občutljivi na kemijske in toplotne dražljaje.Učinek beljenja tudi ni trajen. Sčasoma se zobje ponovno zabarvajo, vendar praviloma ne toliko kot so bili zabarvani pred beljenjem.Lep pozdrav!
Mirjam Kovačič, dr. dent. med.
Preberi še
Mirjam Kovačič, dr. dent. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662